Foto no: www.fortunatravel.lv

     Turcija ir tilts starp Eiropu un Āziju, viens no lielajiem civilizācijas šūpuļiem un arī krāšņa zeme, kuras kultūras un vēstures mantojums sajūsmina un iedvesmo pat rūdītus ceļotājus. Vairāk informācijas par šo valsti iespējams iegūt Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā līdz 25. martam apskatāmajā izstādē.

 

Turcija skaitļos un faktos

 

     Turcija daudzu tūristu atmiņās saistās ar kādu no tirkīzzilās jūras apskalotajām idilliskajām Vidusjūras pludmalēm. Tomēr saule un smiltis ir tikai neliela daļa no tās bagātības, ko ceļotājam piedāvā šī zeme.

 

     Lielākā daļa no Turcijas 65 miljoniem iedzīvotāju pieder islāma sunītu atzaram, bet valstī sekmīgi darbojas arī citu, mazāk pazīstamu islāma novirzienu, piemēram, alevītu piekritēji. Turcijas Republika balstās uz sekulāriem principiem, tāpēc reliģijai valsts dzīvē nav tik liela nozīme kā daudzās citās musulmaņu valstīs.

 

     Kaut gan turku valodas saknes meklējamas Centrālāzijā, rakstībā tiek lietots latīņu alfabēts. Šai valodai raksturīga dabiska patskaņu harmonija, kas padara to melodisku un dzirdei tīkamu. Turkiem raksturīga arī žestikulēšana, tai ir tikpat svarīga nozīme kā vārdiem.

 

     Iedzīvotāju vairākums par savas senās valsts mūsdienīgas attīstības sākumu uzskata Turcijas Republikas nodibināšanu 1923. gadā. Tās radītājs un izveidotājs bija Mustafa Kemals (vairāk pazīstams ar vārdu Ataturks) – nopelniem bagāts armijas virsnieks, kurš kļuva par Turcijas pirmo prezidentu. Viņa reformas, kas tika nostiprinātas ar atbilstošiem likumiem, valsti vairāk tuvināja Eiropai nekā Āzijai, un valsts pirmā prezidenta autoritāte tautā nav mazinājusies pat pēc viņa nāves.

 

     20. gadsimta 60. gados daudzi turki devās strādāt uz Vāciju, jo valdība tolaik atļāva veikt starptautiskos naudas pārvedumus ārzemju valūtā, kas vēl aizvien daudziem valsts iedzīvotājiem ir nozīmīgs ienākumu avots. Daudzi no viņiem apmetās uz pastāvīgu dzīvi Vācijā, un tagad vairāk nekā 2 miljoni turku uzskata Vāciju par savām mājām.

 

     Turcija ir Eiropas Savienības kandidātvalsts, par vēlmi iestāties paziņojusi jau 1987. gadā, iestāšanās sarunas sāktas 2005. gada 3. oktobrī.

 

     Valsts platība – 780 580 kvadrātkilometri, iedzīvotāju skaits – 74,4 miljoni, galvaspilsēta – Ankara, valsts iekārta – prezidenta republika, nauda – Turcijas lira, oficiālā mājaslapa internetā – www.basbakanlik.gov.tr.

 

 

 

Izmantotā literatūra

  • Eiropas Savienības dalībvalstis. - Rīga: Eiropas Savienības informācijas aģentūra, 2007. - 108.-111.lpp.
  • Turcija. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2004. - 13.-17.lpp.