Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv
Eiropas Valodu diena tiek atzīmēta katru gadu 26. septembrī, un tās mērķis ir veicināt un svinēt Eiropas valodu daudzveidību. Šie valodu daudzveidības svētki tiek svinēti pēc Eiropas Padomes iniciatīvas kopš 2001. gada, mudinot ikvienu mācīties valodas visa mūža garumā. Tas stiprina starpkultūru izpratni un komunikāciju. Šī diena ir iespēja godināt visas Eiropas valodas, tostarp mazākumtautību un migrantu valodas. Šogad aprit 23. gadskārta, kopš šī tradīcija tika ieviesta, un to atzīmē ar plašu pasākumu programmu gan pirms, gan pēc 26. septembra arī Latvijā. Latvijā šos pasākumus organizē un koordinē Latviešu valodas aģentūra sadarbībā ar partneriem.
Ņemot vērā, ka Eiropas Savienībā (ES) dzīvo gandrīz 450 miljoni pilsoņu, kuri runā 24 oficiālajās ES valodās, ir svarīgi apzināties Eiropas daudzveidības vērtību. Eiropas Valodu diena ir lielisks atgādinājums, ka mums jālepojas ar savu plašo valodu un kultūras mantojumu. Starp 447 miljoniem ES iedzīvotāju visizplatītākās dzimtās valodas ir vācu (16%), itāļu (13%), angļu (13%), franču (12%), spāņu un poļu (8% katra). Aptuveni 40 līdz 50 miljoni ES iedzīvotāju runā kādā no 60 reģionālajām un mazākumtautību valodām, no kurām daudzas ir apdraudētas ilgtermiņā.
ES oficiālās valodas:
1958. g. –– franču, itāļu, nīderlandiešu un vācu valoda
1973. g. –– angļu un dāņu valoda
1981. g. –– grieķu valoda
1986. g. –– portugāļu un spāņu valoda
1995. g. –– somu un zviedru valoda
2004. g. –– čehu, igauņu, latviešu, lietuviešu, maltiešu, poļu, slovāku, slovēņu un ungāru valoda
2007. g. –– bulgāru, īru un rumāņu valoda
2013. g. –– horvātu valoda
Neskatoties uz Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES, angļu valoda joprojām ir ES oficiālā valoda. Tā paliek ES institūciju oficiālā un darba valoda tik ilgi, kamēr to kā tādu nosaka Regula Nr. 1. Angļu valoda ir arī viena no Īrijas un Maltas oficiālajām valodām. 2013. gada 11. septembrī Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju "Eiropas apdraudētās valodas un lingvistiskā daudzveidība", aicinot ES dalībvalstis pievērst vairāk uzmanības nopietnajiem draudiem, kas apdraud daudzas Eiropas valodas. Tās iekļautas apdraudēto valodu kategorijā, un tika mudināts aktīvi iesaistīties Savienības lingvistiskā un kultūras mantojuma unikālās daudzveidības aizsardzībā un veicināšanā, izmantojot vērienīgu valodu atdzīvināšanas politiku un piešķirot tam pienācīgu budžetu.
Galvenie Eiropas Valodu dienas mērķi ir:
- Veicināt valodu daudzveidību, uzsverot Eiropas bagāto valodu mantojumu.
- Mudināt cilvēkus mācīties valodas jebkurā vecumā – izglītības iestādēs vai pašmācības ceļā visa mūža garumā, neatkarīgi no tā, vai valodu apguve notiek izglītības, profesionālas nepieciešamības, mobilitātes nolūkā vai vienkārši prieka pēc.
- Veicināt valodu un kultūru daudzveidību Eiropā, saglabājot un aizsargājot to.
- Izcelt daudzvalodības nozīmi, atzīstot valodu prasmes kā būtisku kompetenci mūsdienu globālajā pasaulē.
- Veicināt starpkultūru dialogu un cieņu.
Šī diena atgādina par valodu nozīmi kultūru izpratnē un individuālo iespēju uzlabošanā. Valodas ir aizraujošas! Tās paver durvis jaunām draudzībām, kultūrām un iespējām, kā arī atvieglo saziņu ceļojumos. Eiropas Valodu diena tiek atzīmēta dažādās aktivitātēs visā Eiropā, piemēram, valodu kursos, konkursos, izstādēs, daudzvalodu minikursos, tiešsaistes viktorīnās, tulkošanas semināros, valodu gadatirgos, ceļojošās grāmatu izstādēs un citos pasākumos.
Centrālās bibliotēkas krājumā pieejams plašs Eiropas valodu vārdnīcu klāsts. Šīs vārdnīcas būs apskatāmas izstādē “Eiropas valodu kokteilis” lasītavā līdz mēneša beigām.
Laipni gaidīti bibliotēkā!