Foto no: www.viss.lv

     No 25. līdz 28. aprīlim notiks tradicionālās Latgales podnieku dienas. Šajā laikā ikvienam interesentam būs iespēja doties uz podnieku darbnīcām Latgales laukos, kā arī piedalīties citās ar keramikas jomu saistītās aktivitātēs. Rēzeknes Centrālā bibliotēka līdz 30. aprīlim lasītavā piedāvā apskatīt izstādi par Latvijas un Latgales podniecību un podniekiem.

 

No māla līdz traukam, no podnieka līdz keramiķim

 

     „Māls viešot pamatīgumu. Mālainā zemē aug stipras un raženas ābeles, bet cilvēkbērns, kurš mazotnē krāsns stūri lupinājis un pagaršojis māla mūrējamo pikuci, liels izaudzis, nebūs nekāds mīkstčaulis (..), bet gan krietns vīrs vai sieva.” (A. Briedis.)

 

     Par profesionālās podniecības aizsākumu Latvijā pieņemts uzskatīt vēlo dzelzs laikmetu, kad no 10. gs. trauku veidošanai sāka lietot podnieka ripu. Podnieks tai laikā bija ne tikai jaunas tehnoloģijas aizsācējs, bet arī lielā mērā ietekmēja saimniecību, ieviešot lietošanā no iepriekšējām pilnīgi atšķirīgu trauku formu – vēderaino podu, kas ir izturējis laika pārbaudi līdz pat mūsu dienām.

 

     Dažu gadsimtu laikā podnieki – amatnieki pilnībā pārņēma trauku izgatavošanu, izbeidzot podniecības kā mājsaimniecības nozares pastāvēšanu. Apskatot norises podniecībā gadsimtu gaitā, kļūst skaidri redzams, ka amata pastāvēšanai ir būtiski divi galvenie nosacījumi – pilnvērtīga amata apmācība un pieprasījums pēc podnieku darinājumiem.

 

     Bet kāds tad īsti ir tas meistars, kas būtu saucams par podnieku šodien – 21. gadsimtā? Jēdzienus „podnieks” un „podniecība” tagad ir aizstājuši apzīmējumi „keramiķis” un „keramika”. Podnieka nozīme sabiedrībā un podniecības raksturs laika gaitā ir mainījies.

 

     Jāatzīst, ka podniecībai specifisko darba paņēmienu apguve mūsdienās atkarīga tikai no pašu mācekļu iniciatīvas. Taču cauri gadsimtiem iznestās podniecības tradīcijas joprojām ir dzīvas, atliek cerēt, ka cilvēki arī turpmāk novērtēs dzīvu pieskārienu radītas lietas, kas palīdz apjaust saistību ar zemi, ūdeni un uguni un apzināties savu identitāti caur māla darinājumu vienkāršību un dabiskumu.

 

Izmantotā literatūra
Vidzemes podniecība. - Madona, 2003.

 

Noderīgas saites