Līdz 17. martam Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā apskatāma izstāde par piekto lielāko Eiropas valsti – Zviedriju, kuras vārdu pasaulē skaļi un pārliecinoši nes tādi zīmoli kā Volvo, Abba, Roxette, Nobela prēmija...
Zviedrija skaitļos un faktos
Zviedrija atrodas Skandināvijas pussalas austrumu un dienvidu daļā, tās pašreizējo teritoriju cilvēki apdzīvo jau apmēram 5000 gadu. Kā neatkarīga un apvienota valsts tā radās viduslaikos. 17. gadsimtā Zviedrija ievērojami paplašināja savas teritorijas, izveidojot Zviedrijas impēriju, bet kopš 1814. gada tā ievēro neitralitāti.
1994. gadā notikušajā referendumā par iestāšanos Eiropas Savienībā zaļo gaismu šim solim deva 52,3% zviedru.
Nacionālā sastāva ziņā Zviedrija ir visai viendabīga – tajā dzīvo 91% zviedru, 3% somu, 0,2 % sāmu. Zviedru valoda ir indoeiropiešu valodu saimes ģermāņu valodas grupu valoda. Tā ir oficiālā valoda Zviedrijā un Somijā. 83% valsts iedzīvotāju ir luterticīgie.
Neskatoties uz to, ka Zviedrija atrodas ziemeļos, tajā valda mērenās joslas klimats. 52% valsts teritorijas aizņem meži, 25% – kalni, bet tikai 7% – aramzeme.
Par Zviedriju pasaulei allaž atgādina 1833. gadā Stoklholmā dzimušais zviedru rūpnieks un izgudrotājs Alfreds Nobels, kura prēmijas ik gadus tiek piešķirtas par sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā vai fizioloģijā, literatūrā un arī par darbību miera veicināšanā.
Zviedrijas lielākās pilsētas ir Stokholma, Gēteborga, Malme, Upsala, Linčēpinga, Erebru, Vesterosa un Norčēpinga.
Zviedrijas galvaspilsēta Stokholma radusies Baltijas jūras un Mēlara ezera saskares vietā. „Pilsēta uz ūdeņiem” – tā Stokholmu savulaik ir nosaukusi slavenā zviedru rakstniece Zelma Lāgerlēva.
Otra lielākā pilsēta Gēteborga ir galvenā valsts osta un svarīgs industrijas centrs. Malme ir trešā lielākā pilsēta Zviedrijā ar apmēram 450 tūkstošiem iedzīvotāju, tajā atrodas lielākā Zviedrijas kuģu būvētava.
Visindustriālākā Zviedrijas pilsēta jau izsenis ir bijusi Norčēpinga, tās vēsturē ieskatu sniedz vecie rūpniecības rajoni. Upsala savukārt ir bijusi pirmā Zviedrijas karalistes galvaspilsēta.
Lielākās Zviedrijas salas ir Gotlande un Ēlande, abas ir tūristu iecienītas. Gotlande ievērojama ar baznīcu daudzumu – uz salas tās ir veselas 94, gandrīz visas būvētas viduslaikos. Otrā pasaules kara laikā un arī pēc tā Gotlande ir bijusi patvērums latviešu bēgļiem.
Izmantotā literatūra Druva-Druvaskalne I. Ziemeļvalstis. - Rīga, 1996. - 192 lpp. Pumpa O. Kaimiņzeme Zviedrija. - 1993. - 112 lpp.