Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv
Programmu “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām” ir izstrādājusi un realizē Latvijas Nacionālā bibliotēka, bet finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Projekta mērķis ir atbalstīt grāmatniecības nozari un grāmatu autorus, tulkotājus un ilustratorus, papildināt Latvijas publisko bibliotēku krājumus ar kvalitatīviem pēdējo gadu izdevumiem un nodrošināt tiem plašāku Latvijas iedzīvotāju pieejamību.
Projektā “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām” Rēzeknes pilsētas Bērnu bibliotēka ir ieguvusi 15 grāmatas. Četras no tām papildinās pusaudžiem domāto grāmatu plauktus, mazliet pašķirsim to lappuses.
Baibas Baikovskas grāmatā “Elfa - suns ne cilvēks” ir apkopoti sirsnīgi stāsti, kuri liek paraudzīties uz ikdienas darbībām un procesiem ne vairs kā pašsaprotamiem, bet gan kā ievērojamiem izaicinājumiem. Taču, kad tos izdodas pievarēt, tās ir ne mazāk ievērojamas uzvaras. Stāstu centrā ir Labradoras retrīvera šķirnes kucīte Elfa, kas jau vairāku gadu garumā ne tikai palīdz autorei ikdienas darbībās, bet ir arī tuvākā līdzgaitniece un labākā draudzene. Elfa ir suns-asistents, kurš palīdz cilvēkiem ar īpašām vajadzības risināt sadzīves problēmas. Grāmata tikai daļēji vēsta par suņa ikdienu asistenta darbā, bet vēl vairāk dziedina ikviena lasītāja ilūzijas par būtisko un to, ko nozīmē būt cilvēkam.
Vai esat dzirdējuši par dakteriem klauniem? Tie ir medicīnas klaunādes speciālisti. Dakteris klauns ir profesija, kas aizvien aktīvāk ienāk medicīnas iestādēs, lai mazajiem un arī ne tik mazajiem pacientiem palīdzētu tikt pāri bailēm un stresam un ātrāk sākt izveseļoties. Nataļjas Policjas un Igora Narovska grāmata “Daktera klauna brīnumainās spēles. Terapeitiski stāsti” parāda, kā rodas spēks brīdī, kad slimība, vājums un nomāktība satiekas ar dziļu cilvēcību, kam uzmaukts sarkans mākslīgais deguns. Latvijā ar medicīnas klaunādi nodarbojas labdarības organizācija “Dr. Klauns”. Jau vairāk nekā 10 gadus dakteri klauni atnāk uz visām valsts slimnīcām, lai palīdzētu bērniem un pusaudžiem pārvarēt grūtus dzīves brīžus. Un, kas zina, varbūt, izlasot šo grāmatu, dakteru klaunu rindas papildināsies ar vēl kādu aizrautīgu un līdzjūtīgu dakteri klaunu?
20. gadsimta 90. gadi bija gan jauno valstu robežu izbūves, gan kādreiz nepārvaramā Dzelzs priekškara krišanas un Rietumu pasaules "iekarošanas" laiks. Tā bija pāreja no padomju sistēmas uz jaunu, dinamisku, izaicinājumu un risku pilno sabiedrisko iekārtu. Mainījās cilvēku sadzīve, pagātnē palika deficīts un rindas, apritē nonāca agrāk nepazīstamas preces un jaunas tehnoloģijas, mainījās arī cilvēku savstarpējo attiecību veidi. Grāmatas “Trakie deviņdesmitie. Piedzīvojumi, šķērsojot robežas un veicot pārejas” autors vēsturnieks Valdis Klišāns dalās savās atmiņās par piedzīvotajiem kurioziem un atgadījumiem laikā, kad sākām šķērsot robežas, iepazīt pasauli un visi kopā iet uz Eiropu.
Skola ir mācību lauks nākotnei. Mēs mēdzam domāt, ka panākumus dzīvē nosaka piepūle, “labi gēni” vai augstas atzīmes, taču patiesībā lielāko ietekmi sniedz tādi efektīvi mācīšanās paradumi kā izaugsmes domāšana, ticība sev un kvalitatīva mācību pieredze. Indara Kraģa rokasgrāmata “Kā mācīties vieglāk, ātrāk un labāk?” sniegs ieteikumus, kā mācīties atbilstoši savai personībai un stiprajām pusēm, kā sagatavoties un nokārtot pārbaudes darbu, kā sadarboties ar skolotājiem un klasesbiedriem, kā veicināt uzmanību un atmiņu, kā plānot mācību laiku.
Savukārt bērnu vecākiem, vecvecākiem, pedagogiem un visiem, kas ikdienā veido attiecības ar bērniem, noderēs Inkes Hummelas grāmata “Ne par stingru, ne par maigu”. Atrast pareizo līdzsvaru starp pārmērīgu aizsardzību un skarbumu bērna audzināšanā dažkārt nav viegli. Izmantojot konkrētas ikdienas situācijas, grāmatas autore parāda, kuras vecāku reakcijas nav vēlamas un kāda audzināšanas pieeja ir piemērota katram bērnam un veicina viņa veselīgu attīstību. Grāmatā uzzināsiet, kā veicināt vecāku un bērnu saikni, kas sniedz drošību visai ģimenei un stiprina attiecības pat izaicinošās situācijās.
Mazo lasītāju grāmatu, kas iegādātas projektā “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām”, apskatu lasi šeit.
Grāmatu pusaudžiem, kas iegādātas projektā “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām”, apskatu lasi šeit.
Gaidīsim bibliotēkā un grāmatu lappusēs!