Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv
Programmu “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām” ir izstrādājusi un realizē Latvijas Nacionālā bibliotēka, bet finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Projekta mērķis ir atbalstīt grāmatniecības nozari un grāmatu autorus, tulkotājus un ilustratorus, papildināt Latvijas publisko bibliotēku krājumus ar kvalitatīviem pēdējo gadu izdevumiem un nodrošināt tiem plašāku Latvijas iedzīvotāju pieejamību.
Projektā “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām” Rēzeknes pilsētas Bērnu bibliotēka ir ieguvusi 15 grāmatas. Četras no tām papildinās pusaudžiem domāto grāmatu plauktus, mazliet pašķirsim to lappuses.
Aleksandras Rundes rokasgrāmata “Ko darīt, ja esi kails pilsētā” ir atraktīva, mazliet provokatīva grāmata, kas palīdzēs pārvarēt apslēptās bailes un aizspriedumus un paraudzīties uz sevi un dzīvi caur humora prizmu. Attapties kailam sapnī ir gadījies daudziem – iespējams, kādam arī dzīvē. Ar šajā grāmatā apkopotajiem 23 ieteikumiem pilnībā pietiks, lai gadījumos, kad piepeši nonāc kails sabiedriskā vietā, neapjuktu un zinātu, kā rīkoties. Pārvari kaunu un saglabā pašcieņu!
Bērni kopš mazotnes ir lieli filozofi. Viņi uzdod svarīgus jautājumus - par laiku, nāvi, laimi un visu lietu nozīmi. Tomēr bieži iedzimtā zinātkāre netiek apmierināta, un ar laiku jautājumi apsīkst. Grāmata “Gudras domas zinātkāriem prātiem” aicina pievienoties atbilžu meklēšanai un nebeidzamajai filozofijas sarunai (piemēram, par tēmām: kā saprast, ko mēs īsti gribam; cilvēki nav ļauni, tikai nelaimīgi; personība un izskats). Iepazīstinot ar nozīmīgākajiem filozofiem no dažādiem vēstures periodiem un pasaules malām, grāmata parāda, ka viņu idejas joprojām turpina būt noderīgas, un sniedz ieskatu, kā izprast dzīvi un padarīt to kaut mazliet vieglāku.
Beļģu dramaturga M. Māterlinka grāmata "Zilais putns", iespējams, ir visnoslēpumainākā un aizraujošākā pasaka. Tiltils un Mitila, brālis un māsa no mežcirtēja trūcīgas ģimenes, pat Ziemassvētku priekšvakarā var tikai no tālienes apbrīnot brīnišķīgās dāvanas un gardumus, kas sarūpēti citiem bērniem. Bet viņu dvēseles ir kristāldzidras, tajās nav ne pilītes skaudības. Un nav nejaušība, ka viņiem parādās feja Berilina. Sākumā viņa it kā pārbauda varoņus, iesakot viņiem doties meklēt noslēpumaino Zilo putnu, lai glābtu slimo kaimiņmeiteni. Un tad, kad bērni bez vilcināšanās piekrīt, viņa dod pārsteidzošus palīgus kā pavadoņus...
Joannas Rudņaskas grāmatā “Brigitas kaķenīte” Brigitai un viņas ģimenei jādodas uz geto, un viņas kaķenīte nokļūst (it kā tikai pagaidām) pie sešgadīgās Helēnas. Meitene un viņas kaķis ir liecinieki tam, kā "karš visu pārvērš", pirmām kārtām jau cilvēku attiecības. Tā ir grāmata, kas šķiet vienkārša, taču ir pārsteidzoši dziļa, bagāta ar metaforām. Poļu literatūras kritiķi to raksturo kā daiļliteratūru bērniem, kas sevī apvieno līdzību, maģisko reālismu un postmodernu pasaku. "Akācija, okupācija, nācija, kapitulācija," ritmiski deklamē mazā Helēna, lēkādama ar lecamaukliņu. Viņa ir lepna par jaunapgūtajiem vārdiem, kā arī par kaimiņzēna uzdāvināto "burvju" apsēju ar gaišzilo sešstaru zvaigzni, kas tik ļoti piestāv viņas tumšzilajam mētelītim.
Kādas grāmatas būs jauniešu auditorijai? Par to apskats sekos!
Gaidīsim bibliotēkā un grāmatu lappusēs!