2024 12 04

Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

Programmu “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām” ir izstrādājusi un realizē Latvijas Nacionālā bibliotēka, bet finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Projekta mērķis ir atbalstīt grāmatniecības nozari un grāmatu autorus, tulkotājus un ilustratorus, papildināt Latvijas publisko bibliotēku krājumus ar kvalitatīviem pēdējo gadu izdevumiem un nodrošināt tiem plašāku Latvijas iedzīvotāju pieejamību.

Projektā “Grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām” Rēzeknes pilsētas Bērnu bibliotēka ir ieguvusi 15 grāmatas. Mazliet ieskatīsimies sešās grāmatās, par kurām priecāsies mazākie bibliotēkas lasītāji.

 

Halinas Vdovičenko grāmata “Kaķu namiņš” ir aizkustinošs stāsts par māju meklējumiem, izdomu un ziemas brīnumu. Pirms nokļūt plašajā “36 un 6 kaķu” saimē, paši mazākie kaķēni centās izdzīvot uz ielas.

 

 Dāvida Sundīni grāmata “Grāmata, kas pilnīgi noteikti negribēja, ka to lasa” dara visu iespējamo, lai tie, kuri tomēr nolēmuši to darīt, paliek ar garu degunu. Teksta rindiņas sagriežas kājām gaisā vai sāk izgaist, pazūd burti, uzrodas nekad nedzirdēti vārdi, grāmata niķojas, maina svaru un dara vēl citas draiskulības. Bet varbūt jūs neliksieties zinis par brīdinājumiem un izlasīsiet šo maģisko, stūrgalvīgo un pavisam apburošo grāmatu? Grāmata iepriecinās ikvienu bērnu. Un arī pieaugušo, kam nav sveši bērna prieki un blēņas.

 

Egīla Zirņa bilžu grāmatas “Kas zoodārzā notiek naktī?” tekstu veido viens dzejolis, kurā drastiskās divrindēs tēlota zoodārza naktsdzīve. Priekšstats par karnevālu, kurā cilvēki pārģērbjas par dzīvniekiem un mēģina tos atdarināt, te ir apvērsts pavisam citādi - dzīvnieki pārģērbjas par citiem dzīvniekiem. Tēlot cilvēkus viņiem nemaz neinteresē, ja nu vienīgi tādus cilvēku pasaules tehniskos milžus kā ceļamkrāns un tramvajs. Vienīgais cilvēks šajā dzejolī ir aizmigušais sargs, kas no rīta, kad zoodārzā iestājies miers un visi dzīvnieki atgriezušies savās ierastajās ādās un būros, turpina krākt - bet lauvas vēderā.

 

Lācēns Ričijs Rū ir mazo lasītāju iemīļots varonis, kura gaitām var sekot Līgas Rozentāles sarakstītajās pasakās grāmatā “Ričijs Rū un lielais ceļojums”. Ričijs Rū dodas lielajā ceļojumā, tomēr ne vienmēr viss norit gludi. Arī Ričiju Rū piemeklē bēdas, dusmas un satraukums. Kopā ar lācēnu bērni saskatīs, ka ikvienai situācijai ir risinājums. 12 stāstiņos cauri vijas draudzība, iejūtība un sirsnība.

 

Ceļojumā dodas arī Agneses Čivles un Dainas Ēķes grāmatas “Spārnotais ceļojums Eiropas arhitektūrā” varoņi, iepazīstot Eiropas arhitektūras stilus, kas veidojušies laikā no 15. gadsimta līdz mūsdienām. Autores aicina uz arhitektūru paraudzīties atvērti, domājoši un rotaļīgi, reizē dodot būtiskākās zināšanas par katra laika perioda būvmākslas raksturīgākajām iezīmēm. Grāmatai izraudzītais dialogu formāts citādi sausajam arhitektūras vēstures materiālam piešķir dzīvas sarunas aizrautību un dinamiku. Grāmatas literārie varoņi – zinoša Arhitekte un zinātkārs Putns. Arhitekte dāsni dalās zināšanās, savukārt Putns ir vērīgs klausītājs. Kopā viņi iepazīst būvmākslas pērles dažādās Eiropas pilsētās, apspriež tās, veido asociācijas un izdara secinājumus.

 

Laura Gundara grāmatas “Ōpja hūte” galvenais varonis ielūkojas vannasistabas spogulī un negaidīti pārvēršas par savu Ōmi. Lai izbēgtu no sastapšanās ar īsto Ōmi, puika uzmet galvā Ōpja hūti un izskrien no mājas. Tomēr zēnam nākas atgriezties un uzzināt ko vairāk par savas dzimtas cilvēkiem. Tāpat viņam ir jātiek skaidrībā pašam ar sevi – savām bailēm, apjukumu, pat gļēvumu.

 

Projekta grāmatu apskats pusaudžiem un jauniešiem sekos.

Gaidīsim bibliotēkā un grāmatu lappusēs!