Šeit apskatīsim šādas grāmatas: "Divas pastaigas", "Karalis ezis", "Pele,punkts un Gūtenbergs", "Leduslācēns Ille", "Ezītis miglā", "Ola uz sola","Pasaka par Diegabiksi", "Skolotājs Jāps par visu", "Karolīna", "Lāča Bruņa medības", "Latviešu zvēri", "Pilsēta no A līdz Z", "Ērmiņu ceļojums", "Nezināmais zvērs", "Kaķu ģenerālis", "Sirli, Sīms un noslēpumi", "Saulespļava", "Momo", "Raibajā pasaulē", "Mareka Vasarraibumiņa neticamās dēkas", "Kurts", "Bada spēles", "Pūķa dziesma", "Tauriņpasaule"

 

cool Lai kļūtu par Bērnu žūrijas ekspertu, Tev jāizlasa visas savas vecumgrupas grāmatas!  

enlightened Klikšķini uz saites „Pārbaudīt pieejamību” un rezervē grāmatu, kuru vēlies lasīt!
blush Ja rodas jautājumi, droši jautā bibliotekārei!
 
 
 

1.-2.klase 

Cielēna Māra 

„Divas pastaigas” 

Grāmatu veido divi gari dzejoļi. „Kukainijas dabas taka” ir jautrs ceļojums dabā, kurš lasītāju iepazīstina ar kukaiņiem un cipariem. „Burtu taka” soli pa solim ieved gan augu, gan burtu pasaulē. Abi dzejoļi ietver poētiski brīnumainu pasaules redzējumu un lietišķu uzdevumu – burtu un ciparu mācību. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Zandere Inese 

„Karalis ezis” 

Grāmata stāsta par meža karaļvalsti, kur troņi rotāti brūkleņu dārgakmeņiem, bet rudenīgās peļķes šķērso sarkanu lapu burinieki. Karalis Ezis, iemiegot ziemas miegā, sapņo par pasakainajām meža skaistulēm. Pie kuras viņš dosies precībās, kad pavasarī pamodīsies? Bērni var minēt dzejoļmīklas par Ezi, Zalkšu valdnieci, Peļu princesi un Ķirzaku bārenīti, meklēt greznajos zīmējumos paslēptos atminējuma burtiņus un prātot, kuru gan iemīlēs karalis. Pie kuras viņš sūtīs pavasara bruņiniekus? Līdz pavasarim tas paliek noslēpums... 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Zvirgzdiņš Juris 

„Pele, punkts un Gūtenbergs” 

Pasakas formā izklāstīts aizraujošs stāsts par ābeces tapšanu, grāmatu iespiešanu un tās izgudrotāju tipogrāfu Gūtenbergu. Sekojot Peles un Žagatas gaitām, mazie lasītāji itin viegli un ar interesi varēs apgūt alfabētu un citus lasīšanas noslēpumus. Grāmata ir kļuvusi par prestižā konkursa „Zvaigznes grāmata. Latviešu oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem” laureāti. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

„Leduslācēns Ille” 

Leduslācītis dodas meklēt barību. Varbūt zoodārzā? Nē, būrī ieslēgts, lācītis nepaliks. Varbūt mežā? Taču iemantot brūno lāču uzticību nav viegli. Ja vien viņš prastu noķert lasi... Un Illem tas izdodas. Tagad viņš var palikt kopā ar brūno lācenīti Petru. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Kozlovs Sergejs, Noršteins Jurijs 

„Ezītis miglā” 

„„Ezītis miglā” ir viena no skaistākajām animācijas filmām. Režisora Jurija Noršteina filmas lielā pievilcība ir netverama un neizskaidrojama. Tāpat arī zīmējumi, kurus grāmatā varam aplūkot bez steigas un satraukuma. Līdzīgi plūstošai upei filmas autori izved Ezīti cauri miglai, kas ir vienlaicīgi skaista un mazliet biedējoša. Tālo zvaigžņu gaisma filmas finālā izstaro tādu mirdzumu, kas pārņem ikvienu, kurš nonāk tā noslēpumainajā tuvumā. Skaista un gudra Pasaka!” (Roze Stiebra, animācijas filmu režisore.) 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Neibarts Aivars 

„Ola uz sola” 

Bilžu grāmatiņa tiem, kam patīk paurbināt, papētīt un kaut ko atrast. Dzejnieks, spēlējoties ar vārdiem, daudzos vārdos ir atradis paslēptas olas. Dzej-olas, kas dzejoļos dzīvo starp parastiem burtiņiem, parādījis arī mākslinieks Jānis Blanks, kurš uzgleznojis šīs grāmatas ilustrācijas un arī pašu dzejnieku. Turklāt šīs dzej-olas ir ļoti patstāvīgas, ripo, kur grib, un no tām var arī izperēt visu, ko grib. Olas ceļš no Olaines uz Rīgu ved gar Māras ezeru, caur Torņkalnu, Āgenskalnu un olu skolu. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

Rezervē* 

 

Grīva Žanis 

„Pasaka par Diegabiksi” 

Pasaka par bruņurupucēna Diegabikša ceļojumu pēc laimes. Apceļojis plašo pasauli, Diegabiksis saprot, ka laimes zeme ir mājās. Margaritas Stārastes zīmējumi. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

3.-4.klase 

 

Frīnss Žaks 

„Skolotājs Jāps var visu” 

37 stāstu izlase. Jāps, trešās klases jaunais audzinātājs un grāmatas galvenais varonis, ir mazliet savāds, daudzi pat saka – traks. Taču ātri vien lasītājs saprot, ka viņš ir ļoti godīgs, cilvēcīgs un gudrs skolotājs, kurš lieliski saprotas ar bērniem. Jāps spēj neparastā veidā atrisināt grūtas situācijas, panākot bērnu uzticēšanos. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Geimens Nīls 

„Koralīna” 

Nākamajā dienā pēc ievākšanās šajā namā Koralīna devās pētīt... Jaunajā dzīvoklī ir divdesmit viens logs un četrpadsmit durvis. Trīspadsmit durvis veras gan vaļā, gan ciet. Bet četrpadsmitās ir aizslēgtas un aiz tām ir tikai ķieģeļu siena. Taču, kad meitene atslēdz šīs durvis, viņa atrod ieeju citā mājā uz citu dzīvokli, kas ir ļoti līdzīgs viņas mājoklim. Tomēr ir arī atšķirības... Sākumā viss šķiet lieliski. Ēdiens ir gardāks. Rotaļlietu kaste ir pilna. Bet tur ir cita māte, cits tēvs, un tie grib, lai Koralīna paliek pie viņiem un ir viņu mazā meitiņa. Viņi grib Koralīnu pārveidot un nekad neļaut meitenei atgriezties mājās. 

Grāmata publicēta 26 valodās, guvusi milzīgu kritikas atzinību visā pasaulē un saņēmusi vairākas godalgas. Pēc grāmatas motīviem tapusi arī filma. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Zvirgzdiņš Juris 

„Lāča Bruņa medības” 

Grāmatas sižeta intriga saistīta ar ažiotāžu ap lāci, kura nemaz nav, un patiesu sensāciju, ko atklāj bērni. Galvenā varoņa Kaspara tētis ir žurnālists, kam bailēs no darba zaudēšanas nākas izgudrot viltus sensāciju. „Lāču mode” pārņem visu Latviju. Tikmēr Kaspars kopā ar laukos sastaptajiem „indiāņiem” mežā patiešām sastop veselu baru lāču, kas nāk no Abrenes. Šie izglītotie zvēri, kas prot runāt un rakstīt latviešu valodā, grib atrast sev vietu Latvijā un būt Latvijas lāči. Bērni, kas spēlē indiāņus un pazīst mežu, un mazais pārgudrais brālītis – „interneta indiānis”, izrādās, var saprasties un sadarboties, lai palīdzētu lāčiem. Taču viņus apdraud „lāču modes” satracināti malu mednieki. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Zandere Inese 

„Latviešu zvēri” 

Bilžu stāsti par latviešu zvēriem. Latviešu zvēri ir tepat blakus - mežā, pļavā vai ezermalā. Viņi ir diezgan līdzīgi latviešu cilvēkiem. Arī cilvēki ir līdzīgi latviešu zvēriem! Latvijas daba ir mūsu kopīgās mājas. Vai nu tu esi meža sargs Vilks, gudrā un skaistā Lapsa, vērotājs Lūsis, nemierīgais Zaķis, ceļotājs Stārķis vai mazais Vardulēns - katram šeit ir sava vieta, kurā tam vislabāk dzīvot un domāt. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Samauska Ieva 

„Pilsēta no A līdz Z” 

Vai zināji, ka Akāciju iela čum un mudž no spiegiem, bet Aveņu ielā dzīvo Bārbijas? Ka Ēnu iela Zolitūdē ēnu teātri rāda, bet Ledus ielā pastniekiem izsniedz ātras slidas? Ka smarža no Lilijas ielas satiekas ar smaržu no kaimiņu – Reņģu – ielas, bet Mākoņu ielā no augšas var ķīķerēt, cik mazītiņš izskatās Berģu ciems. Ka Sīkā iela ir ne tikai sīka, bet arī bezbailīga, jo atrodas līdzās Cīnītāju ielai, bet Tēriņu ielā bēdājas, ja naudiņa paliek makā…Dzejoļi atklāj, kāpēc katru Rīgas ielu sauc tā un ne citādāk , kurā pilsētas rajonā tā atrodas un kas tai līdzās. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Cielēna Māra 

„Ērmiņu ceļojums” 

Grāmatu veido 13  pasakas par Jabūtu un Janebūtu − diviem ērmiņiem, kuri apveltīti ar brīnišķīgu spēju: visdīvainākās viņu vēlēšanās piepildās! Kad abi atklāj šo īpašību, viņi nolemj doties ceļojumā. Taču drīz vien draugi sastrīdas un izšķiras. Janebūts nejauši iekrīt Pazemzemē, kur mīt dabūteņi − radījumi, kuri vēlas sagrābt  visu, visu, visu. Viņi paši  netiek Virszemē un ir priecīgi, ka nu vergs Janebūts ievilks Pazemzemē visu pasauli.
Spraigais sižets samezglojas ar katru lappusi vairāk, sagādājot lasītājam satraukuma pilnus brīžus. Vai Janebūtam izdosies izglābties no dabūteņu ķetnām, tverekļiem, kampekļiem? Vai, savu ādu glābjot, viņam tomēr nāksies ievilkt Pazemzemē visu skaisto, mīļo Virszemi?
 

Pārbaudīt pieejamību 

 

Rezervē* 

 

Beļakova Lilija 

„Nezināmais zvērs” 

Grāmatā apvienotas trīs pasakas par savdabīgām radībiņām, kas dzīvo Mūžamežā. Reiz simpātiskā Elfa un viņa draugu ikdienu iztraucēja fakts, ka mežā neredzams klīst kāds nezināms un – tātad – arī bīstams zvērs. Dzīvnieciņi bija ne pa jokam noraizējušies, taču tas izrādījās tikai lādzīgais Bolacis, no kura nepavisam nebija jābaidās. Un Elfs uzaicināja Bolaci dzīvot kopā ar viņu, jo abi itin ātri atrada kopīgu, draudzīgu valodu.

Vēl grāmatā izlasīsiet par skaistumlietu, ko atrada Bolacis, par nepatīkamajiem mēnesviepļiem, par gudro un stingro žurku un par garo pārgājienu uz Ziemas Zemi, lai aizvestu mājās nomaldījušos Briedēnu.
Pasakas varoņus saista sirsnīga draudzība, sapratne un izpalīdzīgums. Noslēpumi, ko viņi pamazām atklāj, palīdz saprast dzīves patiesības un allaž ticēt labajam visā plašajā pasaulē.
 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

5.-7.klase 

 

Rungulis Māris 

„Kaķu ģenerālis” 

Īsā laikā apkārtnē pazūd divi labi pazīstami kaķi, turklāt izrādās – tie nebūt nav vienīgie. Andrejs, Valdiņš, Ilze un Mareks nolemj izpētīt ne tikai to, kas ir pie vainas, bet arī to, kur un kādu galu ņēmuši nelaimīgie minkas. Aizdomīgie tipi, protams, jānovēro un jāizseko!

Vai arī šoreiz ir spēkā detektīvstāstos tik bieži sastopamā formula: vainīgais ne vienmēr ir tas, uz kuru visvairāk krīt aizdomas? Patiesība pārsteidzošā kārtā nāk gaismā tikai tad, kad vietējam Šarlakam talkā nāk pats „kaķu ģenerālis”...
M. Rungulis labestīgā vēstījumā ievijis neparastas pagātnes dzīves detaļas: kādi bija parastu pilsētas bērnu kārumi, kādas dāvanas dzimšanas dienā spēja no sirds ielīksmot jubilāru un vēl daudz interesanta.
 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Kivirehks Andruss 

„Sirli, Sīms un noslēpumi” 

Jocīga, gudra un sirsnīga grāmata par sapņiem un to, kā nezaudēt tiem uzticību. Ceturtklasniece Sirli un bērnudārznieks Sīms ir parasti bērni, kas kopā ar parastiem vecākiem dzīvo parastā namā. Taču ģimenē katram ir sava sapņu pasaule, tikpat reāla un vajadzīga kā ikdienas dzīve. Sīmam ir sava pagultes zeme, kurā viņš ir varens burvis, Sirli ar liftu brauc pie draudzenēm balerīnām uz Mākoņvalsti, mamma, ieejot alkšņu pudurī, nonāk savā karaļvalstī, kur viņu gaida bērnības rotaļlietas, bet ne visai veiklais tētis, kas sportu parasti vēro tikai televizorā, izkāpjot pa auto aizmugures durvīm, kļūst par labāko sportistu pasaulē. Mājas sētnieks tik ļoti pieķēries savam sapnim, ka sācis dzīvot zem ūdens, tikai rakstnieks Aitas kungs pametis savu sapni novārtā – un tas izrādās ļoti bīstami. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Lindgrēne Astrida 

„Saulespļava” 

Pasaku krājums. Lielos un mazos pasaku varoņus piemeklējušas nabadzības dienas un pamestība, bet viņu sirdīs ir daudz gaišuma. Bārenīte Mālina reiz noklausās mācītājmājā caur virtuves durvīm vārdus „spēlē mana liepa, dzied mana lakstīgala”. Un dzīves izšķirīgajos brīžos meitene sev jautā: „Vai spēlē mana liepa, vai dzied mana lakstīgala?” 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Ende Mihaels 

„Momo” 

Kas ir Momo? Maza meitenīte, kura dzīvo veca amfiteātra drupās. Cilvēki tiecas pie viņas, jo Momo piemīt brīnumainas spējas ieklausīties cilvēkos. Turklāt viņas tuvumā ikviens iegūst laiku, ko var veltīt savai ģimenei un draugiem. Tomēr viss nav tik vienkārši. Pelēkie kungi uzskata, ka laiks ir jātaupa. Šī ideja izplatās kā lipīga slimība. Momo stājas tai pretī, jo saprot: laiks ir dzīve, bet dzīve glabājas sirdī. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Brūveris Pēters 

„Raibajā pasaulē” 

Grāmatā dzejnieks māca bērniem saskatīt brīnumaino apkārtējā pasaulē. Tur „ezeri pa gaisu lido”, tur dzīvnieki nostājušies parādē un katrs par sevi stāsta to interesantāko un saistošāko. Tur bērni tiek iepazīstināti ar cittautu dzejnieku darbiem P. Brūvera atdzejojumā. Tur ir pat trīs dzejoļi krievu valodā; dzejnieks tos gan veltījis saviem krievu draugiem, taču arī latviešu bērniem tie labi noderēs krievu valodas apguvei.
Dzejoļu krājumu raksturo laba valodas izjūta, bērnu uztverei tuvas reālijas, ritmiskums – lai vieglāk iemācīties no galvas.
 

Pārbaudīt pieejamību 

 

 

Edmunds Ņizjurskis 

„Mareka Vasarraibumiņa neticamās dēkas” 

Noziedznieki un laupītāji, bēgšana un pakaļdzīšanās, zēna mistiska pazušana, detektīvu un miliču iejaukšanās – raibu raibie notikumi ir poļu rakstnieka Edmunda Ņizjurska populārā bērnu romāna dzinējspēks. Grāmatas galvenais varonis Mareks Vasarraibumiņš ir labsirdīgs zēns, kuram ik uz soļa atgadās kas neparasts. 

Pārbaudīt pieejamību 

 

Rezervē* 

 

Lū Ērlenns 

„Kurts”

Tās ir četras atsevišķas grāmatas, apvienotas vienos vākos („Zivs”, „Kurts kļūst neciešams”, „Kurt, quo vadis?”, „Kurts šmorē, lai atpūtinātu galvu”), visas veltītas vieniem un tiem pašiem varoņiem – autokrāvēja šoferim Kurtam un viņa ģimenei.

 Kurts ir pasaulē labākais autokrāvēja vadītājs un strādā ostā pie Gunnara. Kurta sieva Anne Līse ir arhitekte, kura prot zīmēt skaistas mājas. Viņiem ir trīs bērni. Labsirdīgā apalīte Helēna (11 gadi), agrāk bija ļoti tieva un nīgra, jo viņai nekas negaršoja. Kurts Jaunākais (9 gadi) spēj izdzert apmēram 60 litrus limonādes diennaktī, tāpēc bieži vien viņu dēvē arī par Limonādes Kurtu. Un neviens ģimenē (iespējams, pat visā valstī) nečurā biežāk par viņu. Pats mazākais ir Buds – viņš ir tikai dažus gadus vecs un iet bērnudārzā. Kaut gan citi bieži skandina, ka tik mazi bērni neko nesajēdz, Buds dažreiz spēj pārsteigt ar attapību un zināšanām. Viņš pat iemīlas un grib precēties.

Pārbaudīt pieejamību

 

 

8.-9.klase

Kolinsa Sūzena

„Bada spēles”

Fantāzijas caurvīts vēstījums par sešpadsmit gadus veco Katnisu Everdīnu – meiteni, kura izaug pasaulē, kas ir pārcietusi vairākas spēcīgas katastrofas... No kādreizējās Ziemeļamerikas pāri ir palikušas tikai drupas. Iepriekš tik vareno kontinentu tagad dēvē par Panemas valsti. Tā ir sadalīta 12 reģionos. Valsti pārvalda visu redzošā valdība no galvaspilsētas Kapitolijas. Katru gadu galvaspilsēta organizē bada spēles. Uz tām katram reģionam jāsūta viens zēns un viena meitene. Cīņa notiek uz dzīvību un nāvi. Šis ir romāns gan par patiesu draudzību un mīlestību, gan arī par naidu, alkatību un nežēlību. Sūzena Kolinsa romānā apraksta Katnisas cīņu par izdzīvošanu, cieņu un iespēju atgriezties mājās, atklāj cilvēka fizisko un prāta spēju robežas un stāsta par to, ka izdzīvošanas vārdā cilvēks ir gatavs uz visu.

Pārbaudīt pieejamību

 

Dreiže Laura

„Pūķa dziesma”

Teiksmainu zemi Iridiānu pēc krietno pūķu iznīcināšanas piemeklējis posts un ienaidnieku jūgs. Necilā Ortaki ciemā pie vienkāršas krogusmeitas Kimiko ierodas mags ar svarīgu vēsti – viņai jāpamet dzimtās mājas un jābēg. Kā saistīti abi notikumu? Kādi ir meitenes sabiedrotie un kādi ir pretinieki raibu raibajā un bīstamajā ceļojumā? Pie kādām atziņām nonāk romāna varoņi?

Pārbaudīt pieejamību

 

Plūme Ieva

„Tauriņpasaule”

Garstāsta galvenajai varonei Danai ir četrpadsmit gadu, viņa mācās kādā no Rīgas skolām un savā ģimenē ir vienīgā atvase. Nejauši viņai rodas iespēja kļūt par audzēkni modeļu aģentūrā, un kopš tā brīža meitenes dzīve iegūst jaunas, vilinošas krāsas. Danai paveicas, un viņai rodas izdevība doties uz Itāliju. Vienā no fotosesijām Dana aizraujas un nokļūst divdomīgā situācijā, kas gan pašai pusaudzei, gan viņas ģimenei sagādā pamatīgas nepatikšanas.
Stāstītāja ir pati Dana, un pusaudzei raksturīgā stilā viņa atklāj ne tikai modeļu darba aizkulises, bet arī sevi. Viņa tikai pamazām sāk saprast, ka iedomātā modeļu tauriņpasaule prasa pielāgoties, piekāpties, atteikties, lai saglabātu savu “es” un vienlaikus izvirzītos priekšplānā.

Pārbaudīt pieejamību

 

Strautniece Anna

„Severīna”

„Lai notiek kas notikdams – man ir īsta, dzīva māja, pat ja tajā ir ķirmis; īsta, dzīva uguns, pat ja tā atstāj kvēpus un sodrējus; īsts, dzīvs putns, pat ja tas reizēm ieknābj; īsti, dzīvi sapņi…pat ja tie nepiepildās. Vai tad par to nav vērts cīnīties?” Tā sev un lasītājam saka šī saistošā stāsta galvenais varonis Hermanis – iesākumā parasts mūsdienu jaunietis.
Gluži negaidot Hermanis iegūst mantojumā nekustamo īpašumu – vecu dzīvokli, kuram līdzi, kā vēlāk atklājas, nāk arī „kustamie īpašumi”. Tas pilnībā izmaina jaunekļa dzīvi.
Bet par pašu lielāko pārsteigumu sagādā atbilde uz jautājumu, kas ir Severīna.
Neparasts, aizkustinošs stāsts jauniešiem, kas liek aizdomāties par patiesām dzīves vērtībām.

Pārbaudīt pieejamību

 

Hartneta Soņa

„Rēgu bērns”

Poētiski melanholisks stāsts par Medijas dzīves līkločiem – no bērnības līdz pat sirmam vecumam. Meklējot atbildi uz jautājumu – kas pasaulē ir visskaistākais? – Medija izbrauc tālas zemes un iepazīst svešus ļaudis, tomēr atbildi tā arī neatrod. Kādu dienu meitene pludmalē sastop Spalvi – neredzēti daiļu jaunekli, kas vairāk par visu mīl savu brīvību.

Pārbaudīt pieejamību

 

Stīvotera Megija

„Lamento”

Grāmatā, savijoties romantiskai mīlestībai ar noslēpumainiem seniem ķeltu ticējumiem, veidojas aizraujošs stāsts, kas pavisam parasto vidusskolnieci Dīrdri padara par meiteni ar īpašām spējām – saskatīt Feju valstību, kas, kā izrādās, nav skaista dāvana, bet gan sagādā daudz dažādu ķibeļu, ieraujot meiteni notikumu virpulī, kas lasītājam liks sirdij sisties straujāk.

Pārbaudīt pieejamību

 

Rezervē*

Konans A. Doils

„Bāskervilu suns”

Anglijas laukos mīklainos apstākļos miris sers Bāskervils. No Amerikas ierodas viņa vienīgais radinieks, lai nokārtotu mantojuma lietas. Šerlokam Holmsam jāizmeklē muižas īpašnieka nāves apstākļi, kas rada vairāk jautājumu nekā atbilžu, jo noziedznieks darbojies visai neparasti un pirmajā mirklī šķiet, ka atšķetināt tik sarežģītu lietu nav nekādu cerību. Rakstnieks vienlaikus brīnišķīgi tēlo angļu dzīves apstākļus, sadzīvi un snobisko augstprātību attiecībā pret, viņuprāt, dīvaino amerikāni. Taču briesmas draud arī viņam, jo kāds laikam vēlas iznīcināt visu Bāskervilu dzimtu...

Pārbaudīt pieejamību

 

 

* Rezervē – tā ir grāmata, kas aizstāj kādu pamatkoleckijas grāmatu, ja bibliotēkai nav bijis iespējams to iegādāties. (Rēzeknes Bērnu bibliotēkai ir gan visas pamatkolekcijas grāmatas, gan rezerves grāmatas.)