papīra pārvērtības
Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv 

     Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēkā ir izveidota un no 16. decembra līdz 16. janvārim apskatāma izstāde „Papīra pārvērtības”, tajā aplūkojami gan aplikācijas, gan origami tehnikā darināti darbiņi.

     Izstādē jūs sastapsiet papīra sniegavīrus, eglītes, rūķus un Ziemassvētku zvaigznes, kastītes, gredzenus, sniegpārslas, omulīgu kaķu pāri, Ziemassvētku vecīšus un dažādās tehnikās gatavotus apsveikumus. Uz galda stūra, gaidot pavasari, jau krāšņi saziedējušas origami tehnikā darinātas tulpes!

 

 
papīra pārvērtības
Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv 

     Izstādi var ne tikai apskatīt, bet arī papildināt ar saviem veidojumiem no papīra. Bibliotēkas adrese – Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 166. Laipni gaidīts ikviens interesents!

 

 


Fakti par papīru

 

     Saplēs papīra gabalu, un plīsuma vietā ieraudzīsi sīkas šķiedras. Tās ir augu šķiedras. Papīra gabalā tādu ir miljoniem, cieši salipušas kopā. Pievienojot šķiedrām dažādus materiālus, var iegūt daudzveidīgu papīru – no cieta, smaga kartona līdz vieglam zīdpapīram.

 

 

 

 

     Lai ražotu papīru, katru gadu tiek nocirsts miljoniem koku.To vietā stāda jaunus. Arī makulatūra tiek otrreiz pārstrādāta.

 

     Papīrs savu nosaukumu ir ieguvis no papirusa, niedrei līdzīga auga, ko senie ēģiptieši izmantoja rakstīšanai vairāk nekā pirms 5000 gadu. Ķīnieši pirms 2000 gadu izgudroja tādu papīru, kādu mēs lietojam šodien.

 

 

     Uz papīra tiek saglabāts milzum daudz informācijas gan iespiestu vārdu un attēlu, gan fotogrāfiju veidā. Cilvēki maksājumiem izmanto papīra banknotes un čekus... Tapetes piešķir istabai īpašu izskatu... Raksts tiek uzdrukāts uz bieza vai sapresēta papīra... Ballēs un dažādos svētkos cilvēki izmanto papīra rotājumus...

 

 

     Pirms daudziem gadsimtiem Japānā sāka veidoties papīra izmantošanas kultūra. To lietoja ne tikai tradicionāli – rakstīšanai, bet arī daiļu figūriņu veidošanai, kuras salika no vienkāršiem kvadrātiņiem. Daži papīra kvadrātiņi, veiklas pirkstu kustības – un cilvēka rokās veidojas zvaniņš, kurš šūpojas, atveras skaista kārbiņa, klabina zobus krokodils vai sāk vicināt spārnus dzērve... Prasības attiecībā pret materiālu ir minimālas, var izmantot pat vecas avīžu lapas. Origami – tā ir sena japāņu māksla veidot un locīt no papīra. Papīru izmanto arī dažādu aplikāciju veidošanā.