{source}
<script type="text/javascript">

function DraugiemSay( title, url, titlePrefix ){
 window.open(
  'http://www.draugiem.lv/say/ext/add.php?title=' + encodeURIComponent( title ) +
  '&link=' + encodeURIComponent( url ) +
  ( titlePrefix ? '&titlePrefix=' + encodeURIComponent( titlePrefix ) : '' ),
  '',
  'location=1,status=1,scrollbars=0,resizable=0,width=530,height=400'
 );
 return false;
}
</script>

<a href="#" mce_href="#" onclick="DraugiemSay('Juris Soikans – mūsu novada jubilārs',
'http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=378:juris-soikans-musu-novada-jubilars&catid=163:par-izstadem-cb&Itemid=104', 'Rezeknesbiblioteka.lv');">
<img src="../images/dr.gif" mce_src="../images/dr.gif" border="0" /><font color="#666666" size="2"><u>Pasaki draugiem</u></font></a>

{/source}

J.Soikana darbs „Palīdziet!”

Foto no: www.antonia.lv 

     Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītava aicina aplūkot māksliniekam, pedagogam un filozofam Jurim Soikanam veltītu izstādi, kura būs skatāma līdz 22. aprīlim. 

 

 

 

Jura Soikana dzīve un darbība


     Juris Soikans dzimis 1920. gada 12. aprīlī Ludzā. Viņa bērnība pagājusi mākslas piestrāvotā vidē. Mātesmāte bija lieliska zīmētāja un akvareliste, bet māte bija ieguvusi izglītību Pēterpils Svētās Katrīnas institūtā. Savukārt tēvs bija kaislīgs arheologs un vēsturnieks. Vecāki, apmeklējot mākslas izstādes, vienmēr līdzi ņēma arī bērnus. 1940. gadā, beidzis Ludzas komercskolu, Juris sāk studēt Latvijas Mākslas Akadēmijā, kur iegūst labas zināšanas glezniecībā, grafikā un tēlniecībā.

 


     1945. gadā J. Soikans dodas trimdas gaitās uz Vāciju, kur kļūst par vienu no aktīvākajiem trimdas latviešu māksliniekiem. Viņš tiek vairākkārt godalgots un ir ieguvis nozīmīgas balvas dažādās starptautiskās izstādēs.

 


     J. Soikana galvenais dzinējspēks mākslā bija allaž jauni meklējumi. Apstāties pie kāda viena stila māksliniekam nav bijis interesanti. Trimdas sākumposmā viņš veidoja krāsainus darbus par trimdas un reliģiskām tēmām. Tad sekoja lielformāta gleznas ar ņirbošas kustības attēlojumu. Latviešu grafikā J. Soikans bija pirmais, kas sāka japāņu paletes naža tehniku, vēlāk nāca figurālas puķu un stādu grafikas melnbaltā tehnikā. Septiņdesmitajos gados mākslinieks pievērsās maģiskajam reālismam, bet nedaudz vēlāk viņu sāka interesēt kibernētikas problēmas, tā rezultātā par šiem jautājumiem tapa grāmata vācu valodā.

 


     1990. gadā J. Soikans atgriezās dzimtenē, strādāja par lektoru Latvijas Universitātē, Rīgas Tehniskajā universitātē, Latvijas Kultūras akadēmijā un Latvijas Mākslas akadēmijā.

Miris 1995. gadā, apbedīts Ludzā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izmantotā literatūra

·          Purmale Ineta. Juris Soikans dzīvē un mākslas pasaulē: 1920.12.IV Ludza - Vācija - 1995.15.XI Rīga // Studija. - Nr.44 (2005, oktobris/novembris), 63.-65.lpp.

·          Sprance Baiba. Vēstījums // Mājas Viesis. - N 273 (2005, 7.oktobris), 28.lpp.