jaunas gramatas
Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

     2011. gada 16. jūlijā Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonements lasītājiem piedāvā 71 jaunu grāmatu. Turpinājumā vairāk par dažām no tām.

 

     Grāmatā „Augļu un ogu konservēšana” stāstīts par augļu un dārza un meža ogu nozīmi uzturā, sniegta informācija, kā pagatavot vērtīgus, aromātiskus džemus, biezeņus, ievārījumus, sīrupus, sulas, marmelādes un kompotus, kā arī dotas daudzveidīgas receptes. Augļi un ogas, kuru pagatavošanas receptes atrodamas izdevumā: āboli, apelsīni, aprikozes, arbūzi, aronijas, avenes, bārbeles, brūklenes, bumbieri, cidonijas, citroni, dzērvenes, ērkšķogas, jāņogas, kazenes, korintes, ķirši, lācenes, mellenes, persiki, pīlādži, plūmes, rabarberi, ēdamais sausserdis, smiltsērkšķi, upenes, vīnogas, zemenes, zilenes.

 

     Rēzeknes Augstskolas un Eiropas Sociālā fonda projekta „Teritoriālās identitātes lingvokultoroloģiskie un sociālekonomiskie aspekti Latgales reģiona attīstībā” ietvaros tapušais „Latgalieša CV no seniem laikiem līdz 21. gadsimtam” atklāj Latgales reģiona stiprās puses, iepazīstina ar latgaliešu kultūras bagātību, daudzveidību gan valodu, gan etniskās un reliģiskās piederības ziņā, kā arī iepazīstina ar nozīmīgākajiem notikumiem Latgales vēsturē. Izdevuma pamatadresāts ir Latgales viesis, lai dziļāk iepazītu Latgales kultūru, vēsturi, ģeogrāfiju, literatūru, latgaliešu valodu no senlaikiem līdz aktuālākajām tendencēm 21. gadsimtā. Šī grāmata mūsu bibliotēkā pieejama arī angļu valodā.

 

 

    Šoreiz piedāvājam arī grāmatu par Latgales gadatirgiem, tā ir sērijas „Gadatirgi Latvijā” otrā grāmata „Gadatirgi Latvijā. Latgale”. Lasītājam tajā būs iespēja iepazīt tirgu un gadatirgu vēsturi dažādās Latgales pilsētās un novados. Iztaujātie teicēji kavēsies atmiņās par gadatirgiem un tirgu norisi savā bērnībā. Grāmatā ir daudz informācijas par dažādiem Latgalei raksturīgiem tautas lietišķās mākslas veidiem un to meistariem. Īpaša uzmanība veltīta citu tautību pārstāvjiem – ebrejiem un čigāniem, kuru rosība dažādos aspektos vēsturiski ir saistīta ar tirgošanos. Grāmatā tiksieties arī ar Latgales audējām, podniekiem, pinējiem, kuri stāstīs par savu pieredzi un dalību Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja gadatirgū, ar ko vienmēr saistās jaukas un kurioziem bagātas atmiņas. Ainaviski greznā Latgale vienmēr rosinājusi vairāku nozaru mākslinieku radošo fantāziju, tādēļ šoreiz grāmatā ir sadaļa par tirgus tēmu dažādu laiku un žanru tēlotājmākslas darbos, kā arī mākslas žanru ienākšanu gadatirgu norisēs.

 

     Grāmatā „Anglija: cilvēki un viņu valsts” interesanti un asprātīgi izklāstīta Apvienotās Karalistes un tās atšķirīgo reģionu, piemēram, Skotijas un Īrijas, vēsture, īpatnības un savādības. Tematiskās nodaļas aptver gandrīz visas jomas: ģimeniskās un reliģiskās tradīcijas, izglītības un tiesu sistēmas, ēšanas un dzeršanas paradumi, sports, vaļasprieks un vēl daudz kas cits. Grāmatas autors ir Lietuviešu ceļotājs un publicists A. Užkalnis, kurš Lielbritānijā nodzīvojis vairāk nekā piecpadsmit gadu, izbraukājis šo valsti krustu šķērsu un iepazinis dziļi un detalizēti.

 

     Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas un hepatoloģijas centra virsārsta A. Puķīša grāmatā „Gremošanas traucējumi” populārzinātniskā valodā aplūkotas šādas tēmas: dedzināšanas sajūta aiz krūšu kaula, peptiska čūlas slimība, kairinātu zarnu sindroms, Krona slimība, žultsakmeņu slimība.

 

 

     Izdevuma „Visaptverošā teorija” autors ir Kens Vilbers – viens no visvairāk lasītajiem un ietekmīgākajiem mūsdienu Amerikas filozofiem. Grāmatā uzzināsiet, kāpēc modernajā sabiedrībā neizzūd reliģijas, kari un cilvēka iekšējam stāvoklim un pieredzei var būt izšķiroša nozīme gan slimību cēlonī, gan to ārstēšanā. Grāmatu izdošanai ieteikuši akadēmiķis Andris Buiķis un mācītājs Juris Rubenis.

 

     Grāmatā „Hitlera telefonists, kurjers un miesassargs” R. Mišs stāsta savu likteņstāstu un dalās personīgajās atmiņās par laiku, kad viņš veica savus amata pienākumus Hitlera pakļautībā no 1940. gada līdz kara beigām.

 

     Grāmatā „Mākslas terapija” aplūkots viens no mākslas terapijas virzieniem – psihokibernētiskā pieeja, kas ir radusies ASV un kļuvusi populāra arī daudzās Eiropas zemēs, izklāstītas minētās pieejas pamatnostādnes, terapijas process un darba formas ar bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem. Autores, Merlilendas (ASV) universitātes emeritētā profesore A. Ozoliņa Nucho un habilitētā doktore psiholoģijā un doktore ekonomikā M. Vidnere, aplūko arī jaunās pieejas sniegtās iespējas, efektivitāti un nākotnes izredzes. Izdevums ne tikai sniedz informāciju, bet arī rosina meklējumus mākslas terapijas jomā, kas mūsdienās kļuvusi par vienu no vadošajām psihiskās veselības aprūpes formām.

 

     Grāmata „Devītā ģērbtuve” izdota par godu tās autora aktiera un režisora Oļģerta Šalkoņa 80 gadu jubilejai. Izdevumā O. Šalkonis dalījies atmiņās par 15 Nacionālā teātra kolēģiem, kuri visi saistīti ar teātra leģendāro 9. ģērbtuvi, – Mihailu Čehovu, Jāni Kubili, Karpu Klētnieku, Jāni Osi, Žani Katlapu, Kārli Sebri, Alfrēdu Videnieku, Alfredu Jaunušanu, Edgaru Zīli, Gunāru Cilinski, mūsdienu aktieriem Mārci Maņjakovu, Gundaru Grasbergu u. c. Līdz ar aktieru raksturojumu grāmatā sniegts arī ieskats Nacionālajā teātrī valdošajā atmosfērā un Latvijas vēsturiskajā situācijā.

 

 

 

     Pazīstamās latviešu rakstnieces D. Avotiņas romāns „Kad lausks cērt” ir vienlaikus episki vērienīgs un intīmi personisks stāstījums par vienu no mūsu valsts vēstures vispretrunīgākajām lappusēm. Sižeta pamatā ir kādas Ziemeļvidzemes latviešu lauku saimes dzīve 20. gadsimta sākuma pārmaiņu laikos revolūciju un brīvības cīņu gados. Saimnieks Rihards Rimežs, viņa “smalkā” sieva Jūlija, par brīvību sapņojošais dēls Arnolds, spurainais pusaudzis Rūdis, ar komunisma idejām apsēstais kalps Aloizs, visām varām izdabājošais Voldis – katrs no viņiem citā veidā mēģina atrast savu vietu „jaunajos laikos”, kuri tik bieži ir nežēlīgi un neprognozējami.

 

     Šoreiz piedāvājam arī visas pasaules lasītāju un kritiķu nedalītu apbrīnu izpelnījušos S. Grūenas romānu „Ūdens ziloņiem” – visu laiku skaistāko un smeldzīgāko stāstu par ceļojošo cirku, kā arī tā trupas likteni. Romāns ir kļuvis par bestselleru un par vienu no lielākajiem desmitgades pārsteigumiem. Tikai ASV vien tika pārdots vairāk par 2,5 miljoniem eksemplāru. Grāmatas sižets: Amerika, 1931. gads, Lielās depresijas laiks; veterinārmedicīnas students Jakobs Jankovskis, kura dzīve šķiet neglābjami izpostīta, bezcerīgā situācijā atrod darbu ceļojošā cirkā. Tas ir visai pieticīgs cirks, kurā nav pat sava ziloņa, toties ir apburoša jātniece. Taču Marlēna ir precējusies ar ārprātīgu dzīvnieku dresētāju… Tad trupai pievienojas zilone Rozija – tiesa, gaužām liela savādniece. Nevienam neizdodas ar viņu saprasties, līdz Jakobs uzmin viņas noslēpumu. Viss šķiet pavēršamies uz labo pusi, taču traģēdijas sēkla jau ir iesēta… Precīzi nogaidīdama īsto brīdi, rakstniece piedāvā satriecošu atrisinājumu pēdējās lappusēs.

 

 

     K. Makkalovas „Zāles vainags” savukārt ir otrais romāns „Romas valdnieku” grāmatu sērijā, kurā autore ar apskaužamu precizitāti aprakstījusi intrigas, kaislības un nodevības, kā arī kara taktiku un varaskāri, kas izveidoja un iznīcināja vienu no vēstures varenākajām impērijām – Seno Romu. 

     Jāpiebilst, ka šī grāmata ir visai bieza – tās lappušu skaits pārsniedz 1000!

 

     Izcilā vācu rakstnieka H. Bella stāsts „Katarīnas Blūmas zaudētais gods jeb kā rodas vardarbība un kur tā var novest” rāda, kā jauna sieviete nejauši nokļūst sensāciju kāras bulvāravīzes uzmanības centrā. Senais sievietes zaudētā goda motīvs stāstā iegūst jaunajiem laikiem raksturīgu skanējumu: Katarīna Blūma, sevi aizstāvot, nostājas pret korumpētajiem sabiedrības viedokļa veidotājiem. Šis stāsts, kas ir maza sabiedrības dzīves panorāma, parādījās atklātībā 1974. gadā un izraisīja asas diskusijas par bulvāržurnālistikas paņēmieniem. Šajā izdevumā ievietots H. Bella pēcvārds, kuru autors uzrakstīja stāsta atkārtotajam izdevumam 1984. gadā.

 

 

     Pilnu jauno grāmatu sarakstu skatieties šeit.

     Nākamā jauno grāmatu diena abonementā – 1. augustā.

 

 

 

Līdzīgi raksti