Foto no Maltas pag. bibliotēkas arhīva

      No 2019. gada 22. līdz 28. aprīlim visā Latvijā norisinājās Bibliotēku nedēļa, kuras vadmotīvs šogad bija “Bibliotēkas – dialogs ceļā uz pārmaiņām”. Bibliotēku nedēļas laikā – 26. aprīlī – Maltas pagasta bibliotēkā ciemojās rakstniece Māra Jakubovska.

 

     Rakstniece dzimusi un izaugusi Jēkabpilī, mācījusies Bulduru sovhoztehnikumā. Pašreiz dzīvo Lielvārdē. Tālo ceļu no Lielvārdes viņa mēroja kopā ar dzīvesbiedru un suni Rufi. Rakstniece tika aicināta un gaidīta uz tikšanos gan ar mazajiem, gan pieaugušajiem bibliotēkas apmeklētājiem.

 

     Māra Jakubovska ir vairāku grāmatu autore. Nopietni rakstīt sākusi ap 2002. gadu. Viņa ir rakstījusi gan pieaugušo auditorijai, gan bērniem. Grāmatas ir pieejamas bibliotēkās un labi pazīstamas lasītājiem.

 

     Prāvais bērnu pulciņš, kas ar skolotājām bija ieradies uz tikšanos, tika iepazīstināts ar grāmatām “Rufis atrod mājas”, “Rufis dodas dzīvē”, “Meža detektīvs”, “Paņem mani sev līdzi”, “Reno un Java”.

 

     Šajās bērnu grāmatiņās rakstniece caur literāriem tēliem runā par mūsdienu sabiedrībā aktuālām problēmām – patversmēs atstātiem dzīvniekiem un dabu, kura tiek piesārņota ar sadzīves atkritumiem.

 

     Ne velti pasākumā līdzi bija sunītis Rufis, par kuru ir stāstīts grāmatiņās. Suns visiem ļoti patika, īpaši  bērniem. Domājams, ka bērni viņam arī patika, jo viņš uzvedās ļoti rātni un labprāt ļāva sevi samīļot. Starp rakstnieci un bērniem notika dialogs. Viņa labprāt atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem un sniedza autogrāfus uz bērnu zīmējumiem.

 

     Tiekoties ar pieaugušo auditoriju, rakstniece ļoti interesanti stāstīja par katru savu uzrakstīto grāmatu. Tie ir sadzīves un biogrāfiskie romāni “Uguntiņa pelnos”, “Vecais mērkaķis”, “Smiltis uz kurpēm”, “Eņģelis no Kļavu ielas”, “Akmeņi akmentiņi”, “Zvaigznes un hamburgeri”, “Direktoriene”, “Melnā Berta”, “Ievu kalni, ievu lejas” un “Pauls Kvelde”.

 

     Sākumā darbi tika publicēti ar Mairitas pseidonīmu, vēlāk savā vārdā un uzvārdā. Vairākus gadus pēc kārtas Māra Jakubovska ir saņēmusi godalgotas vietas “Lata romānu” konkursos, 2012. gadā Zvaigznes ABC bērnu grāmatu konkursa veicināšanas balvu, bet 2011. gadā – Nacionālā teātra lugu konkursā 3. vietu.

 

     Kādā no publikācijām viņa saka: “Vārdi un notikumi dzīvo manī un prasās tikt uzrakstīti uz papīra. Tās ir manas domas, emocijas, pieredze un jūtas, sajauktas ar fantāziju. Rakstot romānu vai lugu, es esmu blakus tā varoņiem. Es redzu un dzirdu viņus, pārdzīvoju, skumstu un ilgojos, strīdos un ceru. Reizēm tas nav viegli. Tomēr vai kāds jelkad mums ir apsolījis, ka dzīvot – tas būs viegli?”

 

     Rakstniece ir pateicīga, ka viņas darbi tiek lasīti un par tiem ir interese. Pasākuma nobeigumā Māra Jakubovska teica paldies par jauko tikšanos Maltas bibliotēkā gan ar mazajiem, gan lielajiem lasītājiem. Viņa atzina, ka vienmēr prieks viesoties Latgalē! Arī bibliotēkas darbinieces bija gandarītas par pasākumu un saka paldies visiem par piedalīšanos.

 

Informāciju sagatavoja

Elvīra Pinka,

Maltas pagasta bibliotēkas bibliotekāre