Jurijs Tiņanovs bija ebreju cilmes krievu rakstnieks un literatūrzinātnieks, Puškina pētnieks.

Dzimis 1894. gada 18. oktobrī Rēzeknē turīgā ebreju ģimenē. 1918. gadā beidza Petrogradas universitātes Vēstures un filoloģijas fakultāti un palika uz dzīvi Krievijā. Ievērojamākais J. Tiņanova darbs ir romāns „Puškins”. Kopš  20. gadsimta 80. gadiem Rēzeknē notiek viņa piemiņai veltīti literārie lasījumi.

Miris 1943. gada 20. decembrī Maskavā.

Plašāka J. Tiņanova biogrāfija [PDF]

DAIĻLITERATŪRA

LITERATŪRZINĀTNE

PAR J. TIŅANOVU

J. TIŅANOVA GRĀMATAS

Proza [PDF]

Literatūrzinātne [PDF]

PAR J. TIŅANOVA DAIĻRADI

Grāmatās [PDF]

Periodiskajos  izdevumos

ELEKTRONISKIE RESURSI

J. Tiņanova darbu katalogs un literatūras saraksts par daiļradi RCB e-katalogā

Jurija Tiņanova biogrāfija e-resursos

Angļu valodā [PDF]

Jurija Tiņanova darbu pilnteksti

Proza [PDF]

Proza audiogrāmatās [PDF]

Literatūzinātne [PDF]

Videoieraksti par Juriju Tiņanovu

Dokumentālā filma „Фантомы и призраки Юрия Тынянова"

Lekcija „Юрий Тынянов и его единомышленники: синтез филологии и творчества”

TIŅANOVA LASĪJUMU VĒSTURE

Tiņanova lasījumi ir starptautiski zinātniska konference, kuras mērķis ir izstrādāt vēstures problēmu un kultūras pētījumu teoriju (pirmām kārtām literatūras, kino, filoloģijas) sakarā ar J. Tiņanova, viņa kolēģu, draugu un līdzgaitnieku zinātnisko un radošo darbību sociālā un kultūras lūzuma situācijā. Lasījumus iedibināja Tiņanova literārā mantojuma komisija, ko iniciēja viņa radinieks Venjamins Kaverins (Jurijs Tiņanovs bija precējies ar V. Kaverina māsu).

Izcilā krievu literatūrzinātnieka un rakstnieka J. Tiņanova lasījumi pirmo reizi notika Rēzeknē 1982. gadā ar Latvijas Rakstnieku savienības līdzdalību. Pirmos lasījumus vadīja ievērojamais krievu rakstnieks Venjamins Kaverins, tajos piedalījās Jurijs Lotmans un Sāra Minca (Tartu universitāte), Lidija Ginzburga (Sanktpēterburga, tolaik Ļeņingrada),  Vjačeslavs Ivanovs un Mihails Gasparovs (Maskava). Lasījumi notiek katru otro gadu, pulcējot Latgalē spožākos humanitāro zinātņu prātus. Viena no galvenajām Tiņanova sarīkojumu iniciatorēm ir krievu literatūrpētniece un rakstniece, profesore Marietta Čudakova. No 1982. līdz 2014. gadam ir notikuši 17 Tiņanova lasījumi.

TIŅANOVA LASĪJUMU KRĀJUMI

PERIODIKA PAR TIŅANOVA LASĪJUMIEM

E-RESURSI PAR TIŅANOVA LASĪJUMIEM [PDF]

TIŅANOVA LASĪJUMU KRĀJUMI RCB E-KATALOGĀ

TIŅANOVA LASĪJUMU FOTO

Muzejs tika izveidots 1981. gadā Rēzeknes 6. vidusskolā. Tā veidotājas  ir  skolotāja Anna Ulanova  un viņas meita Tatjana Siņeļņikova, kuras daudzu gadu garumā vāca eksponātus un nodarbojās ar organizatoriskiem jautājumiem. Muzeja noformējumu ir veidojis Antons Rancāns.  Nenovērtējamu palīdzību muzeja veidošanā sniedza J. Tiņanova draugs Venjamins Kaverins, rakstnieka māsa Lidija Tiņanova un viņas meita Inna.   Muzeja atklāšana notika  1981. gada 28. maijā.  Ekskursijas vadīja  skolēni, kuri iepazīstināja apmeklētājus ar  J. Tiņanova mantojumu.  Muzejs jau  vairāk nekā 30 gadus darbojas skolotājas Tatjanas Siņeļņikovas vadībā.

MUZEJA VEIDOTIE BUKLETI