“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022”

Rēzeknes 2. bibliotēkā un Rēzeknes Bērnu bibliotēkā sācies lasīšanas maratons “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022”!

Aicinām iesaistīties lielus un mazus lasītājus, kā arī vecākus šajā lasīšanas piedzīvojumā. Bibliotēkās jau pieejamas šī gada lasīšanas veicināšanas programmas kolekcijas grāmatas.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas izveidotā un vadītā lasīšanas veicināšanas  programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” notiek jau 22. gadu. Šogad katrā vecumgrupā ir septiņas grāmatas, bet Vecāku žūrijas kolekcijā – piecas.

Šī gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekciju veido 33 grāmatas no 10 izdevniecībām. Tās ir 15 oriģinālliteratūras grāmatas, no tām vairākas debijas bērnu literatūrā – Rebekai Lukošus, Ilzei Skrastiņai, Žanetei Lazdovskai, kā arī iemīļotu bērnu un jauniešu grāmatu autoru devums – Juris Zvirgzdiņš, Daina Ozoliņa, Luīze Pastore un Laura Vinogradova. Kolekcijā iekļauta arī Ineses Zanderes, Ineses Paklones, Lotes Vilmas Vītiņas dzeja un dzejnieku kopdarbs – dokumentālajai izrādei “Netikumīgie” rakstītie dzejoļi.

Tulkoto literatūru pārstāv 18 grāmatas no 11 valodām – igauņu, angļu, poļu, franču, vācu, lietuviešu, nīderlandiešu, norvēģu, somu, slovēņu un zviedru.

Grāmatās aplūkotas bērnu un vecāku attiecības, atmiņas un pieredze, piedzīvojumi un drošība internetā. Marka Uves Klinga asprātīgā  grāmata “Diena, kad ome salauza internetu” ļauj iejusties situācijā, kad pasaulē pārstāj darboties internets, bet Sigri Agnētes Hansenas stāstā “Tu redzēji?” skarta aktuāla tēma – ko drīkst vai nedrīkst publiskot internetā, vai iespējams uzticēties un kā pārdzīvot vilšanos. Varbūt, ka spēcīgi izstāstītais stāsts spēs iemācīt daudz vairāk nekā labi domātas pamācības.

Programmas grāmatas ir saistošas dažādiem lasīšanas līmeņiem, rakstnieki rakstījuši par mūsdienīgi aktuālām un vēsturiskām tēmām, pieskaroties tādiem mūžīgiem jautājumiem kā atbildība par saviem tuvākajiem, uzticība, cerība un pieaugšana.

Līdz gada beigām žūrijas dalībniekiem jāizlasa 5 grāmatas no 33 grāmatu kolekcijas un jāaizpilda elektroniskā grāmatu novērtēšanas anketa. Visi dalībnieki drīkst mainīt ieteikto vecumgrupu un brīvi izvēlēties grāmatas no kolekcijas kopējā piedāvājuma.

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2022 grāmatu kolekcija

5+

1. Ko dara jūtas? Tina Oževiča. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.
  2. Kurmis melni baltā alā. Terēza Sediva. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.
  3. Mana negantā diena. Amēlija Žavo. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.
  4. Nepaklausīgais vectēvs. Rebeka Lukošus. Rīga: Liels un mazs, 2021.
  5. Rijīgā čūska un gudrā pele. Juris Zvirgzdiņš. Rīga: Pētergailis, 2021.
  6. Uz mājām. Indreks Kofs. Rīga: Pētergailis, 2021.
  7. Zvēru barošana. Inese Paklone. Rīga: Pētergailis, 2022.

9+

1. Diena, kad ome salauza internetu. Marks Uve Klings. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.
  2. Gustavs Salmiņš liek no augšas. Toms Dirgēla. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.
  3. Kaķis uz klavierēm. Inese Zandere. Rīga: Liels un mazs, 2021.
  4. Lieliskā dzīve bez Zoom. Ilze Skrastiņa. Rīga: Iddea, 2021.
  5. Neatskaties. Žanete Lazdovska. Rīga : Zvaigzne ABC, 2022.
  6. Pandēmijas detektīvi. Daina Ozoliņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.
  7. Tētis un suns. Laura Vinogradova. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

11+

1. Gads, kad ieradās bites. Petra Posterte. Rīg : Jāņa Rozes apgāds, 2021.
  2. Glimmerdāles Tonje. Marija Parra. Rīga: Liels un mazs, 2021.
  3. Ir mēness zelta kuģis. Juhani Pitseps. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.
  4. Kurbads. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.
  5. Laimes bērni. Luīze Pastore. Rīga: Liels un mazs, 2021.
  6. Radio Popovs. Anja Portina. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.
  7. Sestklasnieki neraud. Žaks Frīnss. Rīga: Liels un mazs, 2021.

15+

1. Netikumīgie. Rīga: Liels un mazs, 2021.
  2. No un es. Delfīne de Vigāna. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.
  3. Puika, kurmis, lapsa un zirgs. Čārlijs Makesijs. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.
  4. Sirds plaukstā. Vinko Mēderndorfers. Rīga: Aminori, 2021.
  5. Stendapa karaliene. Jennija Jēgerfelde. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.
  6. Tu redzēji? Sigri Agnēte Hansena. Rīga: Liels un mazs, 2021.
  7. Ūdenstornis. Lote Vilma Vītiņa. Rīga: Liels un mazs, 2021.

Vecākiem

1. Izglītotā. Tara Vestovera. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020.
  2. Kalendārs mani sauc. Andris Kalnozols. Rīga: Orbīta, 2020.
  3. Pār jumtu debess vien. Nataša Apanā. Rīga: Omnia mea, 2021.
  4. Rīgas raganas. Linda Nemiera. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.
  5. Tūlīt paliks labāk. Iveta Troalika. Rīga: Mansards, 2021.