...arī Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā Bibliotēku nedēļas ieskaņā 23. aprīlī literāri muzikālā pēcpusdienā uzziedēja visneiedomājamākie un neparastākie ziedi.
Pasākums, kura mērķis bija iepazīstināt interesentus ar plašo grāmatu un žurnālu izstādi par ziediem bibliotēkā, kā arī atklāt ziedu krāšņumu to daudzveidībā (dzejā, dziesmās, vēsturiskos faktos, ziedu stāstos, tradīcijās, floristikā u. c.), tika organizēts sadarbībā ar Rēzeknes Jauniešu atvērto centu „JACis”.
Literāri muzikālajā pēcpusdienā varēja klausīties dzeju un dziesmas par ziediem veselās 6 valodās. Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas skolnieces (viņai, starp citu, zieda vārds – Madara) izpildījumā skanēja latgaliešu tautasdziesma „Auga, auga rūžeņa” poļu valodā. Muzikālais „JAČa” aktīvists Dima dziedāja dziesmu krievu valodā. Dzejoļus par ziediem latviešu un krievu valodā lasīja Ilze, Nataša, Kristīne un Jūlija.
Video: K. Kalabanovs
Pateicoties brīvprātīgajai no Ukrainas, Nataļjai, bija iespēja dzeju klausīties arī ukraiņu valodā. No francūzietes Morganes stāsta varēja uzzināt, ka Francijā ik pavasari svin maijpuķīšu dienu, tajā daudzi tirgojas ar šo ziedu pušķīšiem. Ja cilvēks atrodot maijpuķīti ar 13 ziediņiem, tas nesot laimi. Aleksandrs savukārt izpildīja dzejoli par maijpuķītēm franču valodā. Dziesma par ziediem tika veltīta arī „JAČa” meitenei Tatjanai, kurai pasākuma dienā bija dzimšanas diena.
Rēzeknē ir arī ielas, kuru nosaukumi saistīti ar ziediem, proti, Rožu iela un Ziedu iela. Novadpētniece un bibliotēkas darbiniece Marija bija sagatavojusi uzdevumu pasākuma dalībniekiem atrast šīs ielas Rēzeknes kartē.
Rīkojot pasākumu, bija padomāts arī par ziedu simbolisko nozīmi, jo zieds ir ne tikai kāda auga daiļā rota, bet gan kas vairāk. Visā pasaulē tas ir jaunās dzīvības simbols, kurš aktualizē dzīvības spēku, dzīvesprieku, ziemas beigas un uzvaru pār nāvi. Ar zieda vārdu saistās arī citas reālijas un notikumi.
Piemēram, par ziedu laikiem, kā zināms, sauc periodu, kad kaut kas strauji attīstās, izplatās un gūst ievērību. Zied kā roze – tā saka par jaunu meitu. Izcilāko sabiedrības daļu (ne vienmēr tajā labākajā nozīmē) sauc par sabiedrības ziedu. Ir bijuši arī vēsturiski notikumi ar zieda vārdu nosaukumā – ziedu kari seno acteku zemēs, sarkanās un baltās rozes karš starp divām karaļa Eduarda III pēcnācēju dzimtām 15. gs. Anglijā…
Pasākumā netrūka arī konkursu un spēļu. Savā starpā sacenšoties Asteru, Dāliju un Rožu komandām, tika risināta krustvārdu mīkla par ziediem. Ikvienam bija iespēja atcerēties vai no jauna iemācīties alfabētu spēlē „Sakārto ziedus alfabētā”. Konkursu dalībniekus vērtēja un apbalvoja jauniešu centra „JACis” speciāliste darbā ar jauniešiem Vija Grišina un Rēzeknes Centrālās bibliotēkas direktores vietniece Marija Šeršņova.
Mēģinot atgriezties dažus gadsimtus senā vēsturē, improvizētā spēlē ziedu valodā, kura bija populāra labi situētu pilsoņu vidū 18. gs. beigās un 19. gs. Anglijā, tika risinātas sarunas starp pasākuma dalībniekiem. Tīe bija rotaļīgi dialogi starp puišiem un meitenēm „caur puķēm”, kuros katrs izteiktais zieda vārds nesa līdzi savu nozīmi un vēstījumu.
Radošajā darbnīcā savukārt tika apgūtas mākslīgo ziedu izgatavošanas prasmes. Florists Jevģēnijs rādīja, kā pagatavot ziedus no papīra, bet auduma ziedu veidošanas un pērļošanas prasmes ierādīja „JAČa” speciāliste darbā ar jauniešiem Jekaterina Moisejeva un bibliotekāre Ruta Suseja.
Ciemiņi varēja mieloties ar dažādiem ziedu saldumiem – cepumiem ziedu formā, pieneņu ziedu medu, magoņu, īrisu un kumelīšu konfektēm, dzert liepziedu, karkades, Ķīnas rozes un zemeņu tējas.
Pasākums ir beidzies, bet ziedi dabā vislielākajā sparā nu vēl tikai sāks plaukt un turpinās to darīt visas vasaras garumā. Ja Tevi interesē ziedu tematika: ziedu audzēšana, floristika, ziedu veidošana no dažādiem materiāliem vai ziedu tradīcijas, nāc uz Rēzeknes Centrālo bibliotēku, kuras krājumā šobrīd ir vairāk nekā 40 dažādu atsevišķu ziedu tematikai veltītu izdevumu!
Pasākuma fotoreportāžu skaties šeit.