Stasti par sencu gudribam 2025 01 23

Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

22. janvārī Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā norisinājās UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla "Stāstu bibliotēkas" pasākums "Stāsti par senču gudrībām, tradīcijām un mītiem". Pasākums piedāvāja dalībniekiem iespēju dalīties stāstos par ģimenēs koptajām tradīcijām, paražām, kas ir saglabājušās no senākiem laikiem, kā arī par tām, kas mainījušās vai izzudušas laika gaitā.

Pasākumu atklāja Anita Gaidule, CBL vadītāja, kura izklāstīja pasākuma mērķus un nozīmi. Tālāk sekoja stāstījumi, kas ļāva dalībniekiem iegūt dziļāku izpratni par Latgales kultūras mantojumu. Ēriks Zlatkus dalījās ar stāstījumu par latviešu etnosu un latgaļu tradīcijām, aplūkojot to attīstību senatnē un mūsdienās. Viņa stāsts atklāja Latgales reģiona kultūras identitāti, uzsverot tās unikālās tradīcijas un vēsturi.

Ināra Zaharenko savā stāstījumā iepazīstināja ar vecticībnieku senajām tradīcijām un ticējumiem, aplūkojot to attīstību un nozīmi mūsdienu sabiedrībā. Viņas stāsts ļāva izprast, kā šīs tradīcijas ir saglabājušās un transformējušās laika gaitā.

Valentīna Oborenko dalījās ar stāstījumu par psalmu dziedāšanas tradīciju un kapusvētku norisi Latgalē, uzsverot, kā šīs tradīcijas ir cieši saistītas ar vietējo kopienu garīgo dzīvi un cieņu pret senčiem.

Valentīna Žeikare, stāstot par senču tradīciju saglabāšanas nozīmi mūsdienās, uzsvēra, cik svarīgi ir pārmantot un saglabāt kultūras mantojumu, lai nākamajām paaudzēm būtu iespēja saprast un izprast savu identitāti.

Angelika Juško-Štekele dalījās ar neparastiem atgadījumiem un liecībām, kas iegūtas folkloras ekspedīciju laikā Latgalē, atklājot bagātīgo folkloras mantojumu, kas joprojām dzīvo Latgales laukos. Šo ekspedīciju laikā dažkārt ir nācies sastapties ar neizskaidrojamām, pat mistiskām lietām…

Pasākums noslēdzās ar interaktīvu aktivitāti "Pabeidz tautas ticējumu!", kuru vadīja Anita Gaidule. Tā bija izklaidējoša un izglītojoša nodarbība, kas ļāva dalībniekiem aktivizēt savu zināšanu un iztēles spējas.

Kopumā pasākums sniedza dalībniekiem iespēju dziļāk izprast Latgales tradīcijas un kultūru, rosinot sarunas par to, kā saglabāt un izprast mūsu senču mantojumu mūsdienu sabiedrībā. Šādi brīži mums atgādina, cik svarīgi ir saglabāt un turpināt mūsu kultūras tradīcijas, lai tās dzīvotu arī nākamajās paaudzēs.

Esam iedvesmoti par mūsu senču atstātajiem ticējumiem, paražām un gudrībām runāt arī turpmāk!