Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv
11. novembrī plkst. 16.00 Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā (3. stāvā) ar Krēslas stundas lasījumu iesāksies Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa.
Kā jau ierasts, šis projekts notiek novembrī – šogad no 11. līdz 17. novembrim. Ziemeļvalstu Literatūras projektu Ziemeļvalstīs administrē biedrības Norden asociācija, bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centru.
Šīs nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Projekts ir unikāls ar to, ka gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos Ziemeļvalstu un Baltijas valstu bibliotēku un skolu vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata. Katru gadu tiek veidots jauns plakāts atbilstoši nedēļas tēmai.
Šī gada Ziemeļvalstu Literatūras nedēļas tēma ir “Brīvība ziemeļos”. Tā ļauj pārdomāt, ko brīvība nozīmē cilvēkiem Ziemeļvalstīs, kā tā tiek iemiesota un atklāta literatūrā. Brīvība ir jēdziens, kam var būt daudz izpausmju: no personas brīvības dzīvot tā, kā tā vēlas, līdz nāciju centieniem pēc neatkarības un suverenitātes.
2024. gadā tiek atzīmēta 80. gadadiena kopš Islandes neatkarības iegūšanas. Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa vēlas atzīmēt šo vēsturisko notikumu, un tāpēc šogad galvenā uzmanība tiek pievērsta Islandei un tās bagātīgajam literārajam mantojumam.
Sakarā ar to mēs lasīsim islandiešu rakstnieka Sjóna (Sjón) grāmatas “Ēnu lapsa/Skugabaldrs” fragmentu. Skugabaldrs ir tautas pasaka par priesteri un lapsu medībām, taču šis stāsts skar arī Islandes vēsturi. Islandiešu folklorā Skubaldrs ir lapsa-kaķis. Romānā mēs sekojam Baldram Skugasonam, kura sapnis ir noķert runājošo lapsu. Grāmatas koncentrētā valoda atsauc atmiņā islandiešu sāgas, bet spilgtie dabas apraksti ved cauri Islandes ainavai, kurai ir nozīmīga loma stāstā.
Saistot Islandes 80. gadadienu ar tēmu “Brīvība ziemeļos”, mēs ceram, ka Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa kalpos par platformu, kurā apspriedīsim brīvības un dažādu kopienu tēmu. Mūsu mērķis ir iedvesmot sarunas par to, ko brīvība nozīmē katram no mums un kā mēs varam strādāt kopā, lai stiprinātu brīvību un dažādas kopienas mūsu sabiedrībā tagad un arī nākotnē.
Laipni gaidīti visi interesenti, nāciet un piedalieties Krēslas stundas lasījumā!