Lai arī aizrautīga dārzkopja darbošanās tā īsti neaprobežojas ar aktivitātēm tikai kāda noteikta gadalaika robežās, tomēr pavasaris un vasara ir laiks, kad dārzu kopējiem ir viskarstākais darba posms. Tieši tāpēc arī Rēzeknes Centrālā bibliotēka šajā laikā piedāvās vairākas dārza darbiem veltītas izstādes.
Šobrīd lasītavā jau ir aplūkojama izstāde „Es zinu, ka kādreiz man dārziņš būs” (skatāma līdz 24. maijam), bet no 21. maija līdz 4. jūnijam abonementā interesenti varēs vienkopus apskatīt un izvēlēties grāmatas lasīšanai mājās no izstādes „Piemājas dārzkopība”.
No dārzkopības un puķkopības vēstures…
Dārzkopības pirmsākumi saistāmi ar laiku, kad atšķirībā no senākā cilvēces vēstures posma, kad augi tika izmantoti tikai pārtikā un tos ieguva vienīgi savvaļā, cilvēki augus sāka vākt un ieaudzēt arī dzīvesvietu tuvumā. Pirmie kultivētie augi bija tie, kuri ātrāk auga.
Pagāja vēl krietns laiks, līdz cilvēki sāka nodarboties ar puķkopību. Par dārzu māti tiek dēvēta Ķīna, kuras ap 770. – 476. gadu pirms mūsu ēras datētajās dziesmu grāmatās atrodamas dzejnieku poēmas un dziesmas par puķēm. Izsmalcinātie Ķīnas ļaudis feodālajos laikos domāja, ka vislabāk izjūt ziedus, kad dzer tēju vai vīnu. Parasti vietu un laiku šo dzērienu baudīšanai viņi esot izvēlējušies tādu, lai sasniegtu vislielāko efektu, ko var radīt ziedi.
Rietumu zemēs puķkopības aizsākumus saista ar seno Ēģipti un Sīriju laikā, kad tur sāka kultivēt rozes un lilijas – apmēram pirms 3000 gadiem. Taču visstraujākos attīstības tempus puķkopība uzņēma Romas klosteros. Ziedu nozīme pieauga Viktorijas laikā (1819. – 1901. gads).
19. gadsimtā, pievēršoties dārzkopības nemateriālajam aspektam, tika publicētas pirmās šīs jomas grāmatas – 1833. gadā iznāca „Ziedu morāle”, bet 1884. gadā – „Puķu valoda”, kurās tika aprakstīta cilvēku un augu savstarpējā saikne.
--- --- ---
Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā pieejamas daudzas praktiska satura grāmatas, kuras noderēs gan dārzeņu, gan augļu audzētājiem, gan košumdārzu īpašniekiem un arī tiem, kuri puķes audzē tikai uz palodzes, bet tomātus – uz balkona. Tāpat pie mums atrodama literatūra par dabas velšu dziednieciskajām īpašībām un dažādu augu simboliskajām nozīmēm. Aicinām apmeklēt izstādes un no plašā iespieddarbu klāsta izvēlēties to, kas vajadzīgs tieši jums!