Foto no: www.daugavpils.lv

1582. gadā pilsētas tiesības saņēma otra Latvijas lielākā pilsēta – Daugavpils. No 7. līdz 21. februārim Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā apskatāma izstāde, kura sniedz informāciju par Daugavpils vēsturi un šodienu un palīdz orientēties pilsētas daudzpusīgajā kultūrvēsturiskajā mantojumā.

Īsumā par Daugavpili

Daugavpils izvietojusies Latvijas dienvidaustrumos valsts krāšņākās upes Daugavas krastos, 232 km attālumā no galvaspilsētas Rīgas. Daugavpils ir otra lielākā pilsēta Latvijā gan platības (72,48 km2), gan iedzīvotāju skaita ziņā (2010. gada sākumā tur dzīvoja 103 754 cilvēki).

Pilsēta ir daudzveidīga iedzīvotāju nacionālā sastāva ziņā. Vislielāko īpatsvaru Daugavpilī sastāda krievi, latviešu tur ir aptuveni trīs reizes mazāk, pilsētā dzīvo arī daudz poļu.

Vēsturiski Daugavpils izveidojusies Livonijas ordeņa zemēs 13. gadsimtā, un par to liecina pilsētas ģerbonī attēlotais lilijas zieds. Kopā ar pārējo Latgali tā ir piederējusi gan vāciešiem, gan poļiem un krieviem.

Par pilsētas simbolu pamatoti uzskata Daugavpils cietoksni, tas ir Austrumeiropā vienīgais bez pārmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs.

Par laiku lokos noietajiem garīgās dzīves ceļiem vēsta Daugavpils dievnami. Baznīcu kalnā līdzās viens otram atrodas 4 konfesiju dievnami: Svēto mocekļu Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle, Mārtiņa Lutera luterāņu draudzes baznīca, Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīca un 1. vecticībnieku kopienas lūgšanu nams.

Savdabīgs pilsētbūbniecības piemineklis ar 80 kultūrvēstures objektiem ir pilsētas vēsturiskais centrs. Tas pārsteidz ar ēku stilistisko daudzveidību un īpašas formas sarkano māla ķieģeļu māju fasādēm, kuras ieguvušas Latgales baroka apzīmējumu.

Dodoties pastaigā pa pilsētu, var iepazīt tās bagātīgo kultūrvēsturisko mantojumu, izjust dažādu kultūru un tradīciju klātbūtni. Kā viens no ievērojamākajiem kultūrvēstures objektiem jāmin Vienības nams, kas ir Baltijā lielākā Latvijas brīvvalsts laikā būvētā ēka, uzcelta 1937. gadā kā tautu saskaņas un vienotības simbols. Šobrīd tur izvietojies Daugavpils teātris, Latviešu kultūras centrs, tūrisma informācijas centrs, Latgales Centrālā bibliotēka un ASV informācijas centrs.

Šodien Daugavpils pamatoti lepojas arī ar saviem sporta kompleksiem. Pilsētas lepnums ir Ledus halle un atklātais peldbaseins.

Informācija sagatavota,
izmantojot Daugavpils novada tūrisma informācijas centra materiālus

Noderīgas saites