Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv
Pusaudžu pasaule nav šķirama no virtuālās pasaules un video spēlēm. Tās bieži vien šķiet interesantākas par grāmatām. Tomēr, ja grāmata vienlaikus būtu arī spēle? Baibas Liepiņas grāmata “Viņpus dzīvžogam” ieraus neparastu notikumu, tēlu un mīklu labirinta, kur pats lasītājs arī ir galvenais varonis. Stāstu ir iespējams piedzīvot vairākkārtīgi, nonākot pie jauniem sižeta atrisinājumiem.
Arī Lauras Vinogradovas grāmatā “Pauls spēlē” notikumi norisinās gan reālajā, gan virtuālajā pasaulē. Paula ģimene pārvācas uz jaunu dzīvokli, kurā Pauls sienas skapī atrod savādu konsoli, tajā ir video spēle. Pauls to sāk spēlēt. Maigi pamācošs stāsts bez pamācībām. Par dzīvi un spēli. Par to, ka gribas abas (un kāpēc gan ne?), bet tomēr dzīves vajag nedaudz vairāk.
Kurš gan ir normāls? Otīlija katrā ziņā tā nejūtas. Viņai īsti nepatīk runāt ar citiem vai izcelties skolā. Taču tad kaimiņos ievācas Šausmuļu ģimene ar trīs bērniem, vectēvu un... grīdas slotu? Nē, tas laikam ir suns. Pirmajā brīdī viņi šķiet kā pavisam normāla ģimene, bet, ja sāk pievērst uzmanību, sāk atklāties trakas lietas! Īpaši neparasts šķiet vectēvs, kurš nepavisam nespēj un pat negrasās iederēties "parasto" cilvēku pasaulē. Un izrādās - viņš nemaz nav cilvēks, bet gan meža gariņš, kurš īpaši nepievērsa uzmanību burvju radību skolā, kur mācīja, kā būt cilvēkam. Bet kā tad īsti ir būt cilvēkam? Un vai ir tik svarīgi, ja kāds no ģimenes locekļiem neiederas? Jo ģimene taču ir ģimene. Dodies piedzīvojumos kopā ar Otīliju un viņas jaunajiem draugiem Sabīnes Bolmanes grāmatā “Laipni lūgti pie šausmuļiem” un atklāj cilvēku pasauli tā, kā nekad iepriekš uz to nebiji paskatījies!
Jūels bija cerējis, ka 6. klasē būs citādi, bet viss ir tāpat kā bijis. Viņam jāturpina spiesties gar sienām, jāturpina izlikties neredzamam. Lai tiktu prom no viņiem – mobingotājiem. Ar Esteri priekšgalā – meiteni ar asu skatienu un platīnblondiem matiem. Ļaunāko no viņiem visiem. Kādā vēlā vakarā Jūela un Esteres ceļi nejauši krustojas, un viņu dzīve mainās. Slepenībā varmāka un upuris var stāstīt viens otram to, ko nav stāstījuši nevienam citam. Visu to, kas citiem nav saskatāms. Katarīnas fon Brēdovas grāmata “Viss, kas nav saskatāms” ir spēcīgs stāsts par draudzību un izstumtību, par noslēpumiem un uzdrošināšanos būt pašam.
Marina Levina grāmata “Annijas nakts piedzīvojumi Vērmaņdārzā” ir aizraujoša pasaka par drosmīgu meitenīti, kas, apmaldījusies vienā no senākiem galvaspilsētas parkiem, pavada tur nakti un, kā tas spokainās pusnakts stundās mēdz būt, – satiek dīvainus tēlus. Kā arī nakts ballē Annijai jāizpilda trīs Semiramīdas doti uzdevumi. Līdzās galvu reibinošiem notikumiem grāmatā ievietotas vēsturisku atklātņu kopijas un īss stāstījums par Vērmaņdārza vairāk nekā 200 gadu garo vēsturi un dārza dibinātāju Annu Vērmani.
Pusaudzis Bohdans vasaras brīvdienu laikā atrod kazaku dārgumu — Bohdana Hmeļņicka vareno burvju vāli. Un viņam atveras portāls uz citu realitāti — tālaika Ukrainu, uz iespējamā robežas. Zēns nokļūst savādākā Kijivā, redz dārgas mašīnas, bagātus un smaidošus cilvēkus. Viņš ziņkāri prāto, kādēļ viss ir tā mainījies, un dodas uz vēstures muzeju. Tur sargs nosūta viņu pagātnē — uz to brīdi, kad notika pagrieziens nepareizā virzienā. Olgas Dužakas grāmata “Ukraina pāri visam! Kas notiktu, ja…?” veltīta Ukrainas neatkarības trīsdesmitgadei.
Magdes tētis ir iemācījis meitai mežā kļūt nemanāmai un slēpt pēdas, bet vectēvs - prasmi strādāt ar dažādiem kurpnieka darbarīkiem. Tas viss viņai noder, kad meitene nokļūst partizānu grupā, ko vada viņas bijušais skolotājs. Padomju okupanti Magdes ģimeni ir izsūtījuši uz Sibīriju, jo tēvs neatbalsta jauno varu un palīdz partizāniem. Meiteni, kura paglābusies suņu būdā, karavīri neatrod. Taču viņa nevis vienkārši slēpjas, bet pilda tēta uzticēto slepeno uzdevumu. Nonākusi meža bunkurā, viņa kļūst par īstu partizānu grupas dalībnieci. Marjus Marcinkeviča uzrakstītais stāsts “Meitene ar šauteni” ir literārs darbs, kas balstīts tā laika liecinieku un brīvības cīnītāju atmiņās un vēsturiskajos materiālos, it īpaši – kādas bijušās partizānu sakarnieces stāstītajā par meitenīti, kura kādu laiku dzīvojusi kopā ar partizāniem bunkurā.
Jaunas grāmatas papildina arī Katjas Brantis grāmatu sēriju “Woodwalkers”. Pēc pēdējā cīniņa pret atriebīgo Endrū Milingu pumas zēns Karags priecājas, ka viņam līdzās ir Brendons un Hollija. Taču kopš brīža, kad jaunais aizbildnis draud Holliju izņemt no skolas, viņa uzvedas ārkārtīgi savādi. Un, kad Klīrvoteras skolas apkārtnē notiek dīvainas zādzības, Karagā mostas satraukums: vai tur savu roku pielikusi rudā vāvere Hollija? Bet varbūt tie ir vilki, kuri grib iedzīt ķīli Karaga un viņa draugu attiecībās? Kā risināsies notikumi, jālasa grāmatā “Hollijas noslēpums”, savukārt grāmatā “Svešā malā” Karags, Hollija, Brendons un viņu draugi dodas skolēnu apmaiņas braucienā uz Kostariku. Taču tur Klīvervoteras skolēnus gaida ne tikai apburoši bļauri, noslēpumaini Kaimanu bruņurupuči un elpu aizraujošas ekskursijas pa džungļiem. No jaguāru mainīgā Kinga viņi uzzina, ka bīstamais Endrū Milings uzdarbojas arī Centrālamerikā. Ko gan plāno Karaga ienaidnieks, un kāpēc viņš vienmēr ir soli priekšā? Pumas zēnam ir skaidrs: lai novērstu briesmas, viņam ir jārīkojas.
Dinas Zoldneres grāmata “Laika čūskas pavēlniece. Kauss” ir sērijas noslēdzošā grāmata. Doroteja attopas pasakaini skaista dārza ieskautā pilsētā. Izcila arhitektūra, daudzkrāsaini gaismekļi, helikopteriem līdzīgi lidaparāti. Kur Kauss viņu ir atnesis? Varbūt tā nemaz nav pagātne? Varbūt Kauss var aizsniegt arī nākotni? Brīnumainā noskaņa Doroteju sākumā apbur, taču notiek kāds incidents, un acumirklī viss pārvēršas, atsedzot tumšas un bīstamas aizkulises. Meiteni pārņem bailes un briesmu priekšnojauta. Dorotejas un Sīriusa stāsts sākas grāmatā “Laika čūskas pavēlniece. Pavediens” un turpinās grāmatā “Laika čūskas pavēlniece. Uroboross”.
Nāc uz bibliotēku un sameklē savu grāmatu!