Jau gadu tūkstošiem ilgi cilvēki zina, ka sveces liesmai piemīt maģiskas īpašības – tā satur spēcīgu uguns enerģiju. Uguns spēj gan nomierināt un attīrīt, gan arī iznīcināt un sadedzināt. Uguns – tā ir vissmalkākā enerģija. Dzīvā uguns tiek uzskatīta par tīru enerģiju, vienu no pasaules pirmelementiem, un tādēļ ļaudis jūt vajadzību pēc tās. Aizdedzot sveci, cilvēks vēlas izbaudīt izjūtu atblāzmu no tiem tālajiem laikiem, kad uguns nozīmēja siltumu un drošību. Sveces liesmai, gluži tāpat kā cilvēkam, piemīt īpaša aura, tās siltums un enerģija ir nenovērtējami dvēseles uzlādētāji.

     Mūsdienās sveces lielākoties lieto kā nozīmīgu interjera priekšmetu īpašas noskaņas radīšanai, kā arī dažādiem reliģiskiem un maģiskiem rituāliem, taču senatnē tām piemita praktiska nozīme – tās lietoja telpu apgaismošanai. Interesanti ir tas, ka sveces pazina jau senie romieši. Līdz elektriskā apgaismojuma ieviešanai tās bija viens no galvenajiem gaismas avotiem telpās.

 

 

 

    Vairāk par sveču vēsturi, liešanu, dekorēšanu, krāsu simbolisko nozīmi uzzināsiet, apmeklējot Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēkā atklāto izstādi „Sveču liesmās skatoties”. Bibliotēkā varēs apskatīt arī darbinieku un lasītāju sarūpētās īpatnēju formu, dažādu krāsu un veidu sveces.

     Izstāde būs skatāma no 2. februāra līdz 27. februārim. Atgādinām, ka Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēka atrodas Atbrīvošanas alejas 166. nama 2. stāvā.