Atcerēsimies

Pirms 79 gadiem naktī uz 1941. gada 14. jūniju Latvijā un citās Baltijas valstīs tika veikta iedzīvotāju piespiedu pārvietošana jeb deportācija. No 2020. gada 10. līdz 16. jūnijam  Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā varēs iepazīties ar šai piemiņas dienai sagatavotu tematisku izstādi.

1941. gada 14. jūnija deportācijas bija specifiska padomju politisko represiju forma, kad izsūtāmajiem netika meklēti nekādi vainas pierādījumi. Par pamatu izsūtīšanai kļuva sociālais stāvoklis, nodarbošanās, piederība kādai sabiedriskai vai politiskai organizācijai, un deportācijas skāra ne tikai konkrētu cilvēku, bet arī viņa ģimenes locekļus.

Uz labošanas darbu nometnēm Tālajos Ziemeļos, Pieurālā un Urālos tika izsūtīti 15 443 cilvēki. Šo deportāciju laikā visvairāk cieta Latvijas elite, jo par izsūtījuma upuriem kļuva valsts ierēdņi, armijas virsnieki, augstskolu mācībspēki, uzņēmēji, literāti. Tikai 50. gadu vidū deportētie varēja atgriezties Latvijā.

Bibliotēka aicina izmantot iespēju apskatīt lasītavā sagatavoto izstādi!