Foto: M. Trusova, E. Pinka

     Zied ievas, ķirši, pumpuros ābeļziedi. Gaiss virmo un smaržo. Pavasaris ir gadalaiks, kas neļauj mums palikt vienaldzīgiem. Laiks, kas liek sajust dabas pieskārienu kā siltas plaukstas glāstu. Liek ilgoties, cerēt, sapņot un dvēselei gavilēt.

 

     Līdz ar pavasari maijs ir atnesis mums visskaistākos un vismīļākos svētkus. Tajos īpaši pateicamies savām māmiņām un ģimenēm, esam kopā ar tuviniekiem un vēlreiz sev atgādinām, cik liela vērtība mums ir ģimene. Un kas gan ir ģimene bez sievietes! Sieviete ir pasaules skaistākā, maigākā un krāšņākā daļa! To daiļi apdzied dzejnieki, mākslinieki savu redzējumu uzliek uz audekla. Neviens nekad nav jutis vienaldzību pret sievieti un tās būtību – arī fotogrāfi.

 

     Sievietes un fotogrāfijas attiecības visos laikos ir bijušas tuvas un reizē sarežģītas. No vienas puses, reti kura sieviete savā mūžā nav pozējusi fotogrāfam, taču vēl retāk sastopama tāda, kura nofotografēto patiesi atzītu par izdevušos. Šis paradokss gan nenozīmē, ka fotogrāfijās attēlots mazums sieviešu – gluži otrādi – fotogrāfus allaž vilinājusi tieši sieviešu dzimuma daile un iznesība.

 

 

     Izmantojot iespēju, Maltas pagasta bibliotēkā šobrīd tiek piedāvāts iepazīt Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ceļojošo izstādi „Sievietes fotomirklis”, kuras kuratore ir Ieva Laizāne. 15. maijā, Starptautiskajā ģimenes dienā, tika rīkota tās atklāšana.

 

     Izstādes fotogrāfiju izlase attēlo sievieti gan lauku darbos, gan mākslinieciskās profesijās un atpūtā. Pateicoties fotogrāfijām, iespējams novērtēt aizgājušo laiku modes untumus tērpos un frizūrās, kā arī īpašo cepuru eleganci. Tāpat tās atklāj sievietes ģimeniskumu un draudzību, attiecības ar saviem gadiem un visbeidzot arī ar pašu fotogrāfu.

 

     Izstādē apkopotās fotogrāfijas no LNB krājuma un vairāku privātpersonu arhīviem aptver laika posmu no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta vidum.

 

     Mūsdienās, kad sievietes sociālais statuss, salīdzinot ar pagājušā gadsimta sākumu, ir ievērojami mainījies, izstādē redzamās fotogrāfijas sniedz lieliskus pierādījumus sievietes pievilcībai, nozīmei un daudzpusībai arī pagātnē. Tādējādi izstāde „Sievietes fotomirklis” apliecina sieviešu spēju būt stiprām un trauslām vienlaikus. Dzejnieka vārdiem sakot, „cik maz gan mums, sievietēm, vajag, lai spējam mīlēt un varam mīlētas būt”!

 

     Cienīsim viens otru, būsim iejūtīgi, draudzīgi un mīloši! Lai ikvienas ģimenes mājās bez ikdienas rūpēm viesojas arī svētku sajūta!

 

 

     Paldies izstādes atklāšanas dalībniekiem par piedalīšanos un novēlējumiem atsauksmju grāmatā. Visiem kopā tas bija jauks un patīkams kopā būšanas mirklis. Pārējiem interesentiem izstāde ir pieejama līdz 1. jūnijam. Laipni lūdzam iepazīt izstādi un gūt neaizmirstamus iespaidus!

 

Informāciju sagatavoja
Antoņina Krūza un Elvīra Pinka,
Maltas pagasta bibliotēka