Foto no: www.tavspadoms.lv

     Martu bieži vien sauc arī par kaķu mēnesi, tāpēc Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavas darbinieces ir sagatavojušas izstādi, kurā apkopots daudz interesantas informācijas gan par kaķu izcelsmes vēsturi, gan to daudzveidīgajām šķirnēm, kaķu maģiju, gudrību un daudz ko citu par šiem bezgala mīlētajiem, bet dažreiz arī nīstajiem mājas iemītniekiem.

 

     Cilvēka draugs jau 10 000 gadu – tā mēs varam teikt par mūsu mīluļiem kaķiem. Par pirmajiem kaķu turētājiem pasaulē līdz šim uzskatīja senos ēģiptiešus – viņi to darīja jau pirms 3600 gadiem. Taču franču arheologi Kiprā ir atraduši 9500 gadu vecu kapu, kurā apglabāts vīrietis un kaķis.

 

     Kaķi ir neparasti mājdzīvnieki. Pēc dabas tie ir savrupnieki un aizsargā katrs savu teritoriju, un tas nozīmē, ka drīzāk ir ciešāk saistīti ar konkrētu vietu nekā ar konkrētiem cilvēkiem. Kaķi nepakļaujas kāda norādījumiem, un, ja citus savvaļas dzīvniekus piejaucēja to gaļas, vilnas, piena vai kādas citas noderīgas īpašības dēļ, kaķim nav gandrīz nekādu nopelnu cilvēka izdzīvošanā vai attīstībā. Kaķi gan ir labi peļu mednieki, tomēr seski un terjeri ir vēl piemērotāki. Daudzus gadus zinātnieki ir brīnījušies, kā un kāpēc savvaļas kaķi sākuši dzīvot kopā ar cilvēkiem un kāpēc cilvēks vispār pieradināja savvaļas kaķi.

 

     Mūsdienās starptautiskā kaķu reģistrēšanas organizācija Federation Internationale Feline atzīst 42 kaķu šķirnes. Šodien kaķi ir gan izstāžu dalībnieki, gan laika kavētāji un peļu ķērāji, pēdējos gadu desmitos tiem ierādīta vieta arī modernās zinātniskās pētniecības laboratorijās, kur tie kļuvuši par svarīgu informācijas avotu medicīnas pētījumos.

 

     Kaut gan no kaķa joprojām gūstam labumu kā no peļu ķērāja, savvaļas kaķi mēs tomēr neesam pieradinājuši līdz galam. Tas joprojām staigā, kur pašam patīk, vienlaikus iemiesodams iezīmes, kas radušās no 10 000 gadu ilgas sadarbības ar cilvēku sabiedrību.

 

 

 

Izmantotā literatūra: Ilustrētā Zinātne. - Nr.2 (2010, febr.), 38.-41.lpp.