Foto no: www.preilubiblioteka.lv

22. novembrī apaļa jubileja apritētu šodienas Latgales vadošās keramiķu dinastijas, Ušpeļu dzimtas, pārstāvim Antonam Ušpelim, tautā sauktam par Ušpeļu tēvu, kurš gan pats dzimis podnieka ģimenē, gan tālāk savu amatu nodevis dēliem Antonam, Pēterim un Viktoram, kā arī mazdēliem Aivaram un Andrim.

Ieskats Antona Ušpeļa biogrāfijā

Dzimis 1912. gada 22. novembrī Rēzeknes apriņķa Silajāņu pagasta Dūbēs. Keramiķa prasmes apguvis no tēva, vietējiem meistariem un radiem.

Patstāvīgas podnieka gaitas sācis 27 gadu vecumā, 1940. gadā iekārtojis savu darbnīcu un cepli. Kolhozu laikos ar mālu strādājis naktīs pēc darba, ķerties pie podnieka ripas likusi ne tikai interese par šo arodu, bet arī nelielā rocība.

Darinājis saimniecības traukus (krūzes, vāzes, mutesbļodas, medauniekus, ļakus), svečturus (īpaši izkopis mēnesstipa veidojumu), sauļotā staba tipa vāzītes. Lielai daļai darbu, īpaši 60. gadu veikumam, raksturīgs lietišķums un pamatīgums. Mūža nogalē īpaši pievērsies sīkplastikai.

No 1956. gada ar saviem darbiem piedalījies izstādēs gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām. 1958. gadā saņēmis Tautas daiļamata meistara kvalifikāciju.

Miris 1993. gada 19. oktobrī, atdusas vieta – Antonišku kapi bijušajā Preiļu rajonā.

Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā līdz 25. novembrim var iepazīties ar izstādi, kas paver dižā keramiķa dzīves un daiļrades lappuses.

Informācija sagatavota,
izmantojot bibliotēkas novadpētniecības materiālus