9. Rēzeknes kājnieku pulka karogs
Rēzeknes 9. kājnieku pulka karogs 

     Šogad visā Latvijā tiek atzīmēta mūsu valsts armijas 90. dzimšanas diena. Latgalē galvenais pasākums šajā sakarā tika svinēts Rēzeknes pilsētas svētku ietvaros, tā bija Rēzeknes 9. kājnieku pulka 90. gadadienas atzīmēšana. Savukārt šobrīd sakarā ar novembrī svinamo valsts svētku tuvošanos Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā ir sagatavota Rēzeknes 9. kājnieku pulkam veltīta izstāde. 

 

 

 

Ieskats Rēzeknes 9. kājnieku pulka vēsturē

 

     Rēzeknes 9. kājnieku pulks tika dibināts ārpus Rēzeknes, tas sāka formēties vēsturiskajā situācijā, kura bija izveidojusies Latvijā pēc Pirmā pasaules kara, kad valsts de facto statuss bija nedrošs un Latgalē bija padomju vara. Pulks dibinājās līdz ar Latvijas bruņoto spēku pārorganizēšanos 1919. gada vasarā. Pulka dzimšanas datums ir 9. augusts.

 

 

     1919. gada 6. augustā Rīgā sāka formēt III Latgales divīziju, par kuras komandieri iecēla pulkvežleitnantu K. Berķi. Latgales divīzijas sastāvā vajadzēja ietilpt 9. Rēzeknes, 7. Siguldas, 8. Daugavpils kājnieku pulkam un Latgales artilērijas pulkam.

 

Rēzeknes 9. kājnieku pulka karogs
Uz karoga – latgaliskā devīze „Sorgoj Latviju!” 

 

     Pirmais 9. Rēzeknes kājnieku pulka komandieris no tā dibināšanas 1919.g. 9. augustā līdz 1920. g. 14. augustam bija pulkvedis Ludvigs Bolšteins.

 

     Pavisam pulka dibināšanas laikā personālsastāvu veidoja 61 cilvēks no dažādām Latvijas pilsētām un apriņķiem, galvenokārt Kurzemes un Vidzemes. Kā liecina arhīva materiāli, no Latgales bijuši tikai divi cilvēki.

 

     9. Rēzeknes kājnieku pulka formēšana tika veikta, balstoties uz pieredzi Pirmajā pasaules karā, krievu, vācu militārajām tradīcijām, kā arī acīmredzamo komandējošā sastāva atbildību, enerģiju un vēlēšanos apliecināt Latvijas valstiskuma statusu brīvības cīņās, līdz ar to likumsakarīgi, ka pulka karavīri piedalījās daudzās Latvijas atbrīvošanas cīņās un, piemēram, Bulduros un Jūrmalā izcēlās arī ar īpašu varonību.   

 

 

 

 

 

 

Izmantotie materiāli

· Deksne Zinaīda. 9. Rēzeknes kājnieku pulka vēsture (1919. augusts – 1921. janvāris): Latvijas Valsts Vēstures arhīva materiāli // Daugavpils Universitātes 10. ikgadējās zinātniskās konferences rakstu krājums. – Daugavpils, 2002.-1.d. – 162.-165.lpp.

· Selecka Diāna. Atvērto durvju diena 2. Zemessardzes novada štābā [tiešsaiste] 2009, 2. augustā [skatīts 2009. g. 5. novembrī]. Pieejams: http://www.i-rezekne.lv/?page=4&p2=read&id=3323