perlisu darbu izstade biblioteka

Ir dažādi veidi, kā pavadīt savu brīvo laiku. Var dziedāt, dejot, sportot, fotografēt, gleznot, veidot… Var arī darināt no mazām pērlītēm dažādus dzīvnieciņus, neparastas un oriģinālas rotaslietas, krāšņus un pavisam vienkāršus ziedus un to kompozīcijas, kā to dara rēzekniete Anna.

Pērļošana ir viena no senākajām rotaslietu un dažādu priekšmetu, aksesuāru darināšanas metodēm. Senie cilvēki veidoja pērles no kaula, koka, gliemežvākiem, augu sēklām, māla. Tās izmantoja kā amuletus, lai aizsargātu sevi no dažādām kaitēm; kā vēstules, lai viens otram nodotu simbolos ieslēptu informāciju; kā rotaslietas, kas apzīmēja nēsātāja izcelsmi, statusu sabiedrībā un turības pakāpi. Mūsdienās materiālu izvēle ir ļoti daudzveidīga, bieži vien dabiskie materiāli tiek aizvietoti ar sintētiskajiem. No pērlītēm darinātie priekšmeti pašlaik vairāk tiek izmantoti kā skaistumlietiņas savam un citu priekam. Šī tehnika ir pateicīga dažādu sīklietiņu darināšanai. Turklāt tā ir piemērota bērnu mazajiem pirkstiņiem.

Arī divpadsmitgadīgā rēzekniete Anna Čiževska nodarbojas ar pērļošanu. Meitene mācās Rēzeknes 5. vidusskolas 6. klasē. Skolniece interesējas gan par akordeona spēlēšanu, gan dziedāšanu, viņai ļoti patīk dzīvnieki un grāmatu lasīšana, taču viens no mīļākajiem vaļaspriekiem ir tieši pērļošana. Anna ar to nodarbojas jau no piecu gadu vecuma. Interesanti, ka pērļu vēršanas tehniku meitene ir iemācījusies pašmācības ceļā, izmantojot dažādas žurnālu, grāmatu un internetresursu pamācības, taču padziļinātas prasmes tika iegūtas Rēzeknes pilsētas Skolēnu interešu centrā – rokdarbu studijā „Mazā feja”.

Anna pastāstīja, ka visi pašas radītie darbiņi ir īpaši, taču pats mīļākais ir pirmais darinājums – zaļa, nerātna spārīte, ko meitene ir izveidojusi septiņu gadu vecumā. Pašlaik pērlīšu vēršanas tehnikā ir radīti apmēram 112 darbiņi: zaļas vardītes, draiski un mīlīgi kaķēni, nerātni velniņi, graciozi taureņi, viltīgi pelēni, krāšņas rozes, karaliskas magones un skaistas vijolītes… Šie darbiņi priecē ne tikai pašu rokdarbnieci, bet arī tiek dāvināti un pat pārdoti, Anna tādējādi ir nopelnījusi savu pirmo kabatas naudu. Meitene uzsver, ka pērļošana ir hobijs un reizē atpūta, kas padara viņas dzīvi interesantāku un radošiem meklējumiem bagātāku.

No 10. līdz 28. februārim Annas Čiževskas un Sintijas Berjozas pērlīšu vēršanas tehnikā darinātos darbus var apskatīt Rēzeknes Bērnu bibliotēkā izvietotajā izstādē „Ņirb mazie pirkstiņi, top skaisti darbiņi”. Izstādē ir skatāmi arī materiāli, grāmatas par pērļošanas vēsturi, praktiski padomi un idejas šīs nodarbes iesācējiem un lietpratējiem. Esat mīļi gaidīti!